Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bolševická netolerance, píše Sobotka k vyhazovu Patočky. Z ČSSD takhle bude „nevolitelná sekta“

Bolševická netolerance, píše Sobotka k vyhazovu  Patočky. Z ČSSD takhle bude „nevolitelná sekta“

Nezvykle ostré vyjádření namířené do nitra ČSSD zveřejnil na twitteru premiér a bývalý předseda strany Bohuslav Sobotka. Reagoval na sobotní krok brněnské sociální demokracie, která v tichosti vyhodila ze strany výraznou tvář, novináře a šéfredaktora Deníku Referendum Jakuba Patočku. Důvodem má být referendum o poloze brněnského nádraží, v pozadí se ovšem obnažují vnitrostranické spory.

Sobotka se na twitteru jednoznačně postavil za Patočku. „S vyloučením J. Patočky z ČSSD nesouhlasím, nebyl pro to důvod,“ konstatoval.

Pro stranu, která si líže rány po tvrdé volební porážce a tápe, jak vyjít z jarního volebního sjezdu se vztyčenou hlavou, je zdánlivě marginální brněnská epizoda nepříjemnou vizitkou. Tím spíš, že i její ústřední aktér – Jakub Patočka – se o ní dozvídá z druhé ruky.

O co jde? Brněnští sociální demokraté měli v sobotu městskou konferenci, na které si zvolili místního šéfa a obrátili se prosebně na brněnského exprimátora Romana Onderku, který po sněmovních volbách zažívá velký comeback. V očích brněnských sociálních demokratů je právě on tím, kdo by se měl ucházet o post celorepublikového lídra.

Na stejné akci se 101 ze 143 delegátů vyslovilo i pro „vyhazov“ Patočky a to vyvolává vlny pochybností ohledně toho, komu o co šlo. 

Důvodem pro vyloučení je údajně Patočkův podíl na organizaci loňského neplatného referenda o poloze nádraží v Brně a jeho kritika postojů sociální demokracie k této problematice.

Pokud tahle politika bolševické netolerance v soc. dem. zvítězí, stane se z ní nevolitelná sekta.
Bohuslav Sobotka

Patočka se k tomu vyjádřil ve svém domovském Deníku Referendum, jak INFO.CZ informovalo zde. „Ani komunisté nevylučovali ze strany tak, že by na příslušné jednání dotyčného člena nepozvali,“ konstatuje mimo jiné Patočka. Doplňuje, že krok je podle něj nepřijatelný, formálně neplatný a jde o „pošlapání ideálů sociálnědemokratického hnutí“. 

A Sobotka ostře dodává: „Pokud tahle politika bolševické netolerance v soc. dem. zvítězí, stane se z ní nevolitelná sekta.“ Od bývalého předsedy strany se jedná o jeden z dosud nejdrsnějších vzkazů vlastní straně v úpadku.

Spor znovu obnažuje střet znesvářených proudů v ČSSD. Brněnská buňka totiž situaci vidí veskrze opačně: Patočka podle ní škodil a nekomunikoval. Za všechny to shrnul například zmíněný Onderka v rozhovoru pro Respekt. „Jakub Patočka není představitel liberálního křídla, jeho jednání mě nikdy přesvědčilo, že by patřil k některému z názorových proudů. Byl a stále je občanským aktivistou, nikoli politikem. Je představitelem "sebe sama" a straně škodil,“ uvádí.

Strana, jejíž představitelé neopomenou v každém povolebním rozhovoru zdůraznit, že je potřeba ji sjednotit a spojit, má zjevně co překonávat.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek