Bureše by si na StB nevymysleli, tvrdí Krajňák ze slovenského Ústavu paměti národa | info.cz

Články odjinud

Bureše by si na StB nevymysleli, tvrdí Krajňák ze slovenského Ústavu paměti národa

Nejen Čapí hnízdo přidělává Andreji Babišovi před volbami vrásky. Několik dnů předtím, než Češi zamíří k urnám, vynese slovenský Ústavní soud verdikt ohledně Babišova údajného angažmá v StB. A je otázkou, zda se pro šéfa favorizované strany bude jednat o symbolické „zlomení vazu“, nebo o munici, kterou využije, aby podpořil své tvrzení o údajné systematické kampani politických oponentů.

K ústavnímu soudu se odvolal slovenský Ústav paměti národa (ÚPN), který zveřejnil registrační protokoly, ze kterých vyplývá, že Babiš byl spolupracovníkem StB. Ačkoli podle předsedy správní rady ústavu Ondreje Krajňáka zákon přikazuje ÚPN podobné dokumenty zveřejnit, Nejvyšší soud letos v únoru potvrdil, že StB evidovala Babiše neoprávněně a Ústav dokumenty neměl uvolňovat.

ÚPN se ovšem postup soudu zdál nestandardní, proto se obrátil na Ústavní soud. Ten by měl rozhodnout jen několik dnů před českými volbami – 12. října. „Nejvyšší soud rozhodl v neprospěch Ústavu paměti národa poněkud nestandardně. Příslušníci Státní bezpečnosti, kteří u soudů vypovídali, nebyli předem zbaveni mlčenlivosti, což je procesní chyba, kterou ministr vnitra řešil tak, že je zbavil mlčenlivosti zpětně. Proto jsme rozhodnutí napadli,“ uvedl v rozhovoru pro web Aktuálně.cz Krajňák.

Materiály, které Ústav poskytnul, jsou dle něj dostatečné a prokazují jasně Babišův podíl na mašinerii StB. „Pro nás je rozhodující to, že máme k dispozici dvanáct spisů, které byly uloženy na pěti místech. A podpisy čtyřiceti pracovníků StB, řadových, nadřízených,“ vypočítává důkazy předseda. Podle něj není možné, aby si postavu agenta Bureše, jak Babiš ve spisech figuruje, někdo vymyslel.

„Když jsme připravovali odpověď pro Ústavní soud, doložili jsme tři stovky námitek, které náš soudní spor provázely. Máme za to, že v úvahu byly brány jen námitky pana Babiše, naše ne,“ popisuje Krajňák. Asi nejvíce Ústav vytýká soudu, že bývalé příslušníky StB, kteří vypovídali, nezbavil ministr vnitra předem mlčenlivosti. Udělal to až zpětně, což považuje Krajňák za zásadní chybu.

Předseda rady ÚPN nepředpokládá, že soud rozhodne o Babišově roli jako takové. Čeká ale, že potvrdí, že Ústav neudělal chybu, když dle svého přesvědčení Babišovy spisy zveřejnil dle zákona.

Předseda ANO žaloval slovenský Ústav paměti národa kvůli zveřejnění svazků začátkem roku 2012. Z dokumentů vyplývá, že měl pod krycím jménem Bureš působit od roku 1980 jako důvěrník tajné policie a v roce 1982 se měl stát i agentem. Velká část složek ale byla v roce 1989 skartovaná.

Vše o sněmovních volbách si můžete přečíst zde.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud