Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Byl bych opatrný se slovy, že český právní řád není ohrožen, říká politolog Doležal

Byl bych opatrný se slovy, že český právní řád není ohrožen, říká politolog Doležal

Případ možného ovlivňování médií v České republice předsedou ANO Andrejem Babišem, kterým se zabýval Evropský parlament, nekončí. Občanská iniciativa Klub na obranu demokracie zaslala některým europoslancům výzvu, aby se fenoménem Babiš zabývali. Díky členům Evropské lidové strany se výzva dostala do rukou Guy Verhofstadta, předsedy liberální frakce europarlamentu, v níž figuruje i Babišovo hnutí. Verhofstadt k němu zaujal stanovisko, které je podle předsedy KOD, politologa Bohumila Doležala klasickou ukázkou "nechumelismu Made in Brusel."

E15: Máte z reakce Verhofstadta dojem, že žije v jakési skleněné věži a problémy Česka si dostatečně neuvědomuje? Nebo Babiše určitým způsobem kryje?


Řekl bych, že tak trochu platí obojí. Zároveň je jistě taky pravda, že Evropská lidová strana oplatila liberálům jejich soustavnou péči o demokracii v Maďarsku, jehož vládnoucí strana, FIDESZ, je členem Evropské lidové strany. Takové věci se v politice dějí a mají pozitivní dopad: je jistě dobře, když se o maďarských i českých problémech ne evropském fóru otevřeně hovoří. Měli bychom to jako Češi považovat za faktickou pomoc.

Bohužel, naši politici to často brali po předlistopadovém způsobu za „vměšování do vnitřních záležitostí České republiky. Což je ovšem směšné. Jinak je samozřejmě pravda, že s klubkem problémů Andrej Babiš se nakonec musíme vypořádat sami.

E15: Co argument, že Babiš nevyhraje podzimní volby do Poslanecké sněmovny natolik přesvědčivě, aby mohl vládnout sám, a bude se proto muset znovu s někým spojit?

Pan Verhofstadt to zformuloval tak, že „ať vyhraje volby kdokoli, bude se muset s někým spojit“. Ta okolnost sama o sobě ovšem nic neznamená, jednobarevné vlády jsou v demokratických státech běžné, i když to není nejčastější varianta, a neohrožují přitom demokracii. Zatímco ve sátu, v němž pořádně nefunguje kontrola vlády parlamentem a médii, není koaliční partner, zvlášť když je o hodně slabší, žádná velká záruka demokracie. 

Celý rozhovor si můžete přečíst na webu E15. 

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek