Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Část lidovců chce hodit STAN přes palubu. Neviditelná koalice, neškodilo by to, říká expertka

Část lidovců chce hodit STAN přes palubu. Neviditelná koalice, neškodilo by to, říká expertka

Představili už společné logo i videoklip a nešetří optimismem, překročit desetiprocentní hranici pro vstup do sněmovny by se jim ale podle průzkumů stále nepodařilo. V takové situaci jsou lidovci a Starostové, kteří se rozhodli spojit svůj osud v podzimních volbách. Poslední průzkum TNS Kantar jim připisuje 7,5 procenta. Lídři obou uskupení trvají na tom, že je tyto výsledky neznervózňují. Zevnitř strany se ale ozývají i hlasy, že je ještě možné z koalice vycouvat.

Radikální řešení v podobě rozpuštění stále ještě čerstvé koalice otevřeně prosazuje lidovecký senátor Jiří Čunek. „Klidně můžeme udělat to, že ty dvě strany půjdou spolu, ale bude to tak, že bude STAN podporovat KDU-ČSL a všichni ti lidé mohou být na kandidátkách. Tam je hranice pět procent. Myslím, že drtivá většina kolegů se s tímto ztotožňuje. Jsem ale jen členem širšího vedení. Brát to emotivně není dobře,“ zopakoval dnes Čunek novinářům na Velehradě, kde jednalo předsednictvo lidovců.

Podpora Drahoše?
Lídři KDU-ČSL a STAN rovněž oznámili, že navrhnou svým stranám, aby v prezidentské volbě podpořily Jiřího Drahoše, se kterým se dnes politici sešli. Drahoš už před časem uvedl, že hodlá o Hrad bojovat jako nezávislý.

Jenže závěr předsednictva zní jasně: koaliční smlouva dál platí. Lídři obou uskupení zopakovali, že se průzkumy nenechají vyvést z míry. „My to nebereme na lehkou váhu, samozřejmě ty trendy pozorujeme, nicméně se domníváme, že téměř nikdy nevyjdou prognózy, obzvláště několik měsíců před volbami, tak jak vyjdou volby,“ řekl novinářům předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

Kritika ale zaznívá i z regionů, například od Moravskoslezského předsedy tamních lidovců Jiřího Carbola nebo lídra kandidátky ve Zlínském kraji Ondřeje Benešíka. Oba by dali přednost kandidátce lidovců, na níž by byli připsaní Starostové a nezávislí. Podle předsedy pražských lidovců Jan Wolfa by s řešením měli přijít sami STAN.

Ti se ale na něco podobného zatím nechystají. „To není otázka těchto dnů. Reflektujeme průzkumy, i když já osobně jsem k nim skeptický, a diskutujeme situaci. Ale nebudu předjímat, jak se na další postup dívají Starostové a jak se rozhodnou. Nejsme diktátorské hnutí,“ říká pro INFO.CZ předseda STAN Petr Gazdík.

Ke scénáři, že lidovci nakonec z koalice opravdu odstoupí, by ale teoreticky dojít mohlo. Čas mají až do zapsaní kandidátních listin, tedy do půlky srpna. „Pokud by vycouvali, tak to lidovcům sice nepomůže, ale ani jim to ve volbách neuškodí,“ tvrdí v rozhovoru pro INFO.CZ politoložka Vladimíra Dvořáková. Pětiprocentní hranice, kterou by jako samostatná strana museli překonat, by zřejmě nebyla problém. „Z dlouhodobější perspektivy ale strana potřebuje určitou transformaci, protože je vnímaná jako příliš propojená s katolickou církví,“ popisuje politoložka. To pro stranu v ateistickém Česku představuje spíše překážku.

„Cesta se STAN představuje pro lidovce elegantní řešení, které umožňuje získávat další okruhy voličů, aniž by to pro jádro, které tvoří velmi zjednodušeně řečeno 'babičky z jižní Moravy', znamenalo, že je strana zradila,“ říká Dvořáková. Překážku ale tvoří právě desetiprocentní hranice, která by mohla ve výsledku znamenat, že se do sněmovny obě strany vůbec nedostanou.

Prostor pro alternativu, kterou chce koalice představovat, na české politické scéně podle Dvořákové existuje. „V tuto chvíli ale nemám pocit, že by nějakým výrazným způsobem zaujali veřejnost. A je poměrně pozdě. Už před prázdninami se měla koalice dostat do představ voličů a nemám pocit, že se to podařilo,“ říká Dvořáková.

Zmiňuje navíc další bod, který může vést až k rozvázání koalice: tvorbu kandidátek. „Strategie by měla být taková, že v krajích, kde je KDU-ČSL silná, by měli být hlavní lidovci a STAN spíše na nevolitelných místech,“ vysvětluje politoložka. V regionech, kde mají podporu STAN, by to mělo být zas naopak. Jenže i kvůli možnosti „kroužkování“ připadá v úvahu, že budou politici vzájemně soupeřit.

Podstatná část lidovců se ale zatím představy koalice drží. Předseda Pavel Bělobrádek pak odmítá přílišné spoléhání na průzkumy. Připomíná, že před volbami v roce 2013 dávaly agentury CVVM a STEM lidovcům v září podporu mezi čtyřmi a čtyřmi a půl procenty. O měsíc později nakonec ve volbách získali 6,7 procenta hlasů.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek