Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„ČSSD je zoufalá a Sobotka zbabělec.“ Babiš drsně zaútočil na koaličního partnera

„ČSSD je zoufalá a Sobotka zbabělec.“ Babiš drsně zaútočil na koaličního partnera

ČSSD v podvečer oznámila očekávaný restart a odchod Bohuslava Sobotky z postu jejího předsedy. Stranu s klesajícími preferencemi mají do voleb místo něj vést Milan Chovanec a Lubomír Zaorálek. Šéf koaličního hnutí ANO Andrej Babiš, který se s premiérem Sobotkou v uplynulých měsících dostal do vážného sporu, v první reakci označil Sobotku za zbabělce a ČSSD za zoufalou stranu.

Babiš na svém facebooku, kde aktivně komunikuje s voliči, uvedl, že ho dění v ČSSD nijak nepřekvapuje. „ČSSD je zoufalá a pan Sobotka zbaběle utíká z boje. Škoda, mohli jsme se střetnout v předvolební kampani a občané by rozhodli, kdo měl pravdu. Určitě si máme co vyříkat,“ uvedl bývalý ministr financí.

Kritiky se dočkal i tandem „nových“ šéfů sociální demokracie. „Ti lidé (Zaorálek a Chovanec - pozn. redakce), kteří ho teď nahrazují, nejsou o moc lepší. Tahle trojka vlastně sociální demokracii ovládla. Podle mých zkušeností je to klientelistická a zkorumpovaná parta lidí. Ti poctiví jsou zadupaní někde dole a nemají šanci to změnit,“ napsal Babiš.

Později ve vysílání ČT24 na otázku, zda je ČSSD se Zaorálkem v čele pro ANO silnějším oponentem, odpověděl Babiš takto: „Určitě pan Zaorálek je větší demagog. On studoval marxismus leninismus, takže jako rétor dokáže mluvit hodiny o ničem. V tom je rozhodně lepší, než pan premiér.“

Andreje Babiše se Sobotka ve vládě zbavil po tom, co se rozrostla kauza kolem korunových dluhopisů Agrofertu a nevyjasněných financí šéfa hnutí ANO. Babiš rovněž čelil podezření, že využíval „svá“ média k politickému boji a diskreditaci oponentů.

Po zhruba dvouhodinovém jednání grémia ČSSD Sobotka svoje rozhodnutí vysvětlil tím, že nese odpovědnost za pokles preferencí strany a musí na to reagovat. Podle Lubomíra Zaorálka je jeho krok projevem vysoké politické kultury. Sobotka chce dokončit mandát premiéra. Řekl, že hodlá velmi silně podporovat Zaorálka i Chovance a soustředit se na svou kandidaturu v Jihomoravském kraji.

„Jsem připraven podporovat ČSSD, nebudu na rozdíl od mých předchůdců vytvářet jakékoliv alternativní projekty,“ uvedl Sobotka o své budoucnosti ve straně. 

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek