Horáček chce shánět kandidátské podpisy i pro Drahoše a Hilšera. Zemanovi pomáhat nebude | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Horáček chce shánět kandidátské podpisy i pro Drahoše a Hilšera. Zemanovi pomáhat nebude

Horáček chce shánět kandidátské podpisy i pro Drahoše a Hilšera. Zemanovi pomáhat nebude

Uchazeč o post prezidenta Michal Horáček chce sbírat podpisy potřebné pro kandidaturu i pro své konkurenty Jiřího Drahoše a Marka Hilšera. Současnému prezidentovi Miloši Zemanovi pomáhat Horáček nechce. Zatímco Hilšer nabídku vítá, tým Drahoše ji přijal s rozpaky a sebrané podpisy neplánuje převzít. ČTK to sdělili zástupci těchto tří kandidátů.

Podnikatel a textař Horáček chce podpisy pro další dva prezidentské uchazeče sbírat ve svých petičních stáncích. Své rozhodnutí zdůvodnil snahou o přispění ke zvýšení kvality demokratického prostředí. Horáček uvedl, že získal potřebných 50.000 podpisů už během května, sbírat je ale hodlá dál. Doufá v to, že jich nakonec bude mít více než Zeman v minulé volbě.

„Současně mám ovšem na mysli i kvalitu našeho demokratického prostředí. A protože demokracie je i možností volby, rád bych také dvěma dosud deklarovaným kandidátům - panu Marku Hilšerovi a panu Jiřímu Drahošovi - pomohl zákonem stanovený limit počtu podpisů shromáždit co nejrychleji,“ uvedl Horáček. Jejich petiční archy chce začít lidem nabízet od začátku července. Zemana podporovat Horáček nechce. „Hodnoty, které reprezentuje, jsou neslučitelné s těmi, které zastávám já,“ dodal.

Lenka Pastorčáková z týmu bývalého předsedy Akademie věd Drahoše ČTK sdělila, že jde o iniciativu Horáčka, o které je předem neinformoval. „My jsme z ní spíše v rozpacích,“ poznamenala a dodala, že podepsané archy Drahoš nepřevezme. Podle Pastorčákové Drahoš zvolil jinou strategii než Horáček a archy nedává volně k dispozici, ale podpisy shánějí dobrovolníci.

„Panu Horáčkovi za jeho iniciativu děkujeme, ale považujeme ji za zcela zbytečnou, spíše narušuje náš systém přímé komunikace s dobrovolníky a sympatizanty. Na cizím stánku nedokážeme ovlivnit, kdo a jak s našimi příznivci a podporovateli hovoří,“ uvedla. Dodala, že nyní má Drahoš asi 30 000 zkontrolovaných podpisů.

Lékař a aktivista Hilšer na svém facebookovém profilu uvedl, že vstřícné gesto Horáčka oceňuje a váží si ho. Poznamenal, že Česká republika stojí mezi „kultivací demokratických hodnot a sílícími autoritářskými tendencemi“ a že finanční potenciál těch, kteří jdou proti svobodné společnosti, je obrovský. „Pomoc pana Horáčka dalším kandidátům s menší ekonomickou silou, ale ochotou postavit se za demokracii, považuji za šlechetnou podporu hodnotám demokratické společnosti,“ napsal Hilšer. V polovině června ČTK řekl, že má kolem 7000 podpisů.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.