Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hrozí až zneplatnění voleb. Soud vyzval kvůli odhaleným chybám v komisích vnitro k reakci

Hrozí až zneplatnění voleb. Soud vyzval kvůli odhaleným chybám v komisích vnitro k reakci

Ministerstvo vnitra i zákonodárce musí reagovat na chyby ve volbách, které odhalil Nejvyšší správní soud při přezkumu volebních výsledků ODS v polovině Středočeského kraje. Při vyhlášení rozhodnutí to dnes řekl předseda senátu Tomáš Langášek. Nejvyšší správní soud dnes po přepočtu preferenčních hlasů rozhodl, že mandát poslance namísto Petra Bendla získal Martin Kupka. Ministr vnitra Milan Chovanec vzkázal, že ministerstvo v příštích dnech přijde s obrysy možných změn.

Langášek upozornil na budoucí rizika. „Pokud se nic nezmění na zákonodárné a exekutivní úrovni, bude hrozit, že soud bude muset ověřovat výsledky voleb ve větším rozsahu, což by mohlo vést k paralyzování při ustanovování orgánů. Nejvyšší správní soud by také mohl sáhnout ke zneplatnění více kandidátů nebo voleb jako celku,“ zdůraznil soudce.

Pochybení vznikla tím, že volební komise nezapočítaly preferenční hlasy pro kandidáty na druhé straně volebního lístku, kde byl i Kupka, ale také někdy omylem započetly preferenční hlasy prvním kandidátům, přestože volič na lístku nikoho nekroužkoval. Soud kontroloval přes 900 volebních okrsků. Skoro u 200 z nich zjistil pochybení, u stovky to byly chyby nepřičtení hlasů u kandidátů na druhé straně volebního lístku. Celkem soud zjistil chyby u 2800 preferenčních hlasů. Odhalil také to, že ODS získala navíc 14 hlasů, což ale není podle soudu nijak zásadní počet.

Původně podle volebních výsledků získali ve Středočeském kraji poslanecké mandáty Jan Skopeček, Veronika Vrecionová, Vojtěch Munzar a Petr Bendl, kteří byli na prvních čtyřech místech kandidátky. Kupkovi unikl mandát těsně. Původně získal skoro 4200 preferenčních hlasů, což bylo více než Vrecionová a Munzar. Na zvolení mu to ale nestačilo, protože zůstaal těsně pod hranicí pěti procent preferenčních hlasů. To se ale změnilo po kontrole soudu, takže dostal mandát místo Bendla.

Podnět soudu dal Tomáš Novák z Prahy. Na základě voličského průkazu volil ve Středočeském kraji a dal hlas Kupkovi. Po volbách ale zjistil, že jeho hlas nebyl zohledněn.

Volby do Poslanecké sněmovny vyhrálo s velkým náskokem hnutí ANO před ODS a Piráty. Mandáty získali ještě zástupci SPD, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek