Volby 2017: Jednání ANO versus SPD: Okamura si řekl o zákaz azylu pro všechny muslimy, „ANO nás neodmítlo,“ tvrdí | info.cz

Články odjinud

Jednání ANO versus SPD: Okamura si řekl o zákaz azylu pro všechny muslimy, „ANO nás neodmítlo,“ tvrdí

Hnutí ANO a Svoboda a přímá demokracie (SPD) se dnes na večerním jednání shodly na návrhu Radka Vondráčka (ANO) na předsedu Sněmovny. Novinářům to řekli zástupci obou uskupení. Podle Tomia Okamury souhlasí ANO i s požadavkem, aby SPD mělo místopředsedu Sněmovny a neodmítá jeho návrhy proti uprchlíkům. Obě hnutí také chtějí prosadit zákon o obecném referendu. Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek ale vyloučil vytvoření vládní koalice.

SPD vzneslo požadavek na to, aby získalo pozici předsedy bezpečnostního výboru Sněmovny. „Chceme mít dohled nad zvyšováním bezpečnosti v České republice. Bezpečnost českých občanů je naší prioritou,“ řekl Okamura. SPD by podle něj stála i o vedení zahraničního výboru.

Po jednání pak novinářům řekl, že se snažili najít programové průsečíky. Hnutí ANO dle něj neodmítá návrhy na zákaz přijímání migrantů v „rámci současné migrační vlny“ a těch, kteří si nezažádali o azyl v první zemi schengenského prostoru. Okamura pak – jak zachytila kamera České televize – prohlásil, že „trvali na tom, aby jakýkoli migrant, který je muslimského vyznání, nedostával azyl v České republice.“ ANO dle jeho slov neodmítlo ani tento požadavek a je o něm ochotné jednat. Zástupci vítězného uskupení to večer nekomentovali. 

Okamura ale odmítl, že by jednání směřovala k vytvoření vládní koalice. „My nejednáme o vládě s hnutím ANO. Skončilo první oficiální jednání o tom, jestli podpoří hnutí ANO některé naše programové body,“ řekl. Připomněl také, že se SPD nechce zapojit do kabinetu, který by vedl trestně stíhaný premiér. Trestnímu stíhání čelí šéf ANO Andrej Babiš a vítězné hnutí trvá na jeho nominaci do čela vlády.

Společný kabinet s SPD ale vylučuje i ANO. "O vládě jsme nejednali, protože jsme řekli, že do vlády s SPD nepůjdeme. To jsme řekli před volbami a naše stanovisko je pořád stejné," řekl Faltýnek. Podle něj by ANO z programových důvodů preferovalo koalici s ODS, s níž budou představitelé hnutí jednat v úterý večer. Umí si představit i pokračování koalice s ČSSD a KDU-ČSL, kterou podle něj tyto strany „kategoricky nevyloučily“. Lidovci dnes nicméně po jednání s ANO uvedli, že směřují do opozice.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud