Mám strach, že Zeman bude zvolen znova, říká šéf Pirátů Ivan Bartoš

Oliver Adámek

23. 10. 2017 • 16:15

Před devíti lety byl u zakládání České pirátské strany, letos ji jako první v kontinentální Evropě dovedl do poslanecké sněmovny, a to rovnou s dvojciferným výsledkem. Ivan Bartoš v povolebním rozhovoru prozrazuje, s kým budou Piráti spolupracovat, co chtějí přinést do politiky a jak to je s jejich kontroverzními osobnostmi.

Zájem o vás je teď velký, v sobotu se do vašeho štábu akreditovalo přes 100 novinářů. Užíváte si to? Nebojíte se, že teď budete pod drobnohledem médií?

Spíš se ptám, kde byli novináři těch 8 let. My jsme totiž neudělali nic extra – v kampani jsme představili lidem Piráty, to, co děláme už teď, jak fungujeme a jaké jsou naše cíle. Zbořili jsme dost klišé. Co se týká mediálního zájmu, sám jsem extrovert, ale radši bych víc pracoval. Všechno máme veřejné, novináři se ptají pořád dokola na to, co už jsme dávno napsali. A u těch interview pak člověk polovinu času odbourává špatnou interpretaci něčeho, co je jasné tomu, kdo si naše stanoviska přečte.

Dosáhli jste na „svých“ 10 procent. Převažuje u vás euforie z úspěchu, nebo obavy z dalšího vývoje?

Lidé volili Piráty s nadějí na změnu. Nejen legislativní, ale v tom, jak se politika dělá. Počítali jsme s tím, že když budeme mít 10 %, znamená to mandát od půl milionu lidí, tíha té zodpovědnosti je obrovská. V kampani se zapojilo mnoho lidí, aby třeba rozdávali naše Pirátské listy s překlepem na první straně, a ti všichni chtějí, abychom je nezklamali. Ale nebojíme se. Kdybychom se báli, nešli bychom do toho. Teď je zásadní pokora, říkal jsem to i v sobotu v našem štábu. Pýcha předchází pád. Nejsme teď mistři světa, nevynalezli jsme kolo, pokoru si musíme zachovat. Dělat politiku je výsada. Chceme ji používat jako prostředek k prosazení svých priorit, jako je otevřenost, zapojení lidí do politiky. Věřím, že se nám to povede.

Už v tomto volebním období?

To nevím… Dostali se tam i lidi, kteří podle mě neměli nebo nemuseli. Mimo to je tam třeba opět takový Marek Benda.

Zase ale nebude poslankyní například Marta Semelová.

To je fakt, u komunistů je ale asi zrovna jedno, kdo konkrétně tam je. Každopádně kdybychom se báli, nešli bychom do toho.

Říkal jste, že budete spolupracovat se všemi kromě ANO, KSČM a SPD. Vidíte už teď mezi stranami nějakého přirozeně nejbližšího partnera?

Politicky jsme si blízcí se STAN. V transparentnosti nebo řešeních problémů, jako je úbytek zdravotníků a podobně. Na druhou stranu jsou u nich i lidé, kteří jsou na tom podobně jako Andrej Babiš. Sněmovna se ale jednou ustaví a sedne si, a když se podíváte na programy stran, měla by na řadě věcí dokonce fungovat celosněmovní shoda, což je až úsměvné.

Zbytek rozhovoru čtěte na webu Reflex.cz.

SDÍLET