Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Máme prý používat Instagram.“ Nový lídr ČSSD Zaorálek sbíral v Evropě rady, jak nepropadnout

„Máme prý používat Instagram.“ Nový lídr ČSSD Zaorálek sbíral v Evropě rady, jak nepropadnout

Minulý týden řešil hlávku zelí v logu ČSSD, teď se nový volební lídr strany Lubomír Zaorálek v zahraničí zajímá o to, jak používat Instagram. Inspiraci sbírá u sociálních demokratů z jiných evropských států. A dostává od nich prý i rady. „U oběda mi ukazovali, jak oni používají Facebook. Řekli mi také, že je nutné používat Instagram, a předvedli mi, jak fungují obrázky a videa, která tam natáčejí. Politické strany mi ukazovaly, jak každá z nich používá všechny sociální sítě. Je to běžná součást jejich komunikace. Vzpomínali na časy, kdy se psaly blogy. Nyní to ale všichni opustili,“ řekl českým novinářům muž, který má vyvést sociální demokracii z předvolební krize.

Ministr zahraničí se sociálními demokraty z dalších evropských států poobědval ve Štrasburku během Rady Evropy. „Mluvili jsme hodně o situaci v politických stranách,“ říká Zaorálek. Téma je to ožehavé v celé Evropě. I v dalších státech se totiž sociální demokraté potýkají s bojem o voliče, kterým se nabízí alternativy v podobě nových – a mnohdy populistických stran. A většina z nich umí velmi dobře používat nové nástroje předvolebních kampaní. Sociální sítě jsou v tomto ohledu samozřejmostí.

„Mluvili jsme o tom, jak se proměnil způsob komunikace a jak na to všichni reagují. Zaznívaly tu i určité obavy, protože to stejně vypadá, že díky novým technologiím a novým typům komunikace na sociálních sítích není dnes politika schopna čelit obrovské fragmentaci, ke které dochází ve společnostech,“ přiznává po setkání s kolegy Zaorálek. „My bychom to rádi používali jako instrument, ale spíše to vede k tomu, že to štěpí společnost jako celek. Politický provoz se tím stává nevyzpytatelnějším. V současné době je kvůli tomu obtížné udržet si důvěryhodnost a vést politickou debatu, aby to pomáhalo stabilitě země,“ dodává skepticky pro INFO.CZ.

Za příklad dává nedávné předčasné parlamentní volby ve Spojeném království a premiérku Theresu Mayovou. Ta šla do voleb s tím, že si v nich její strana zajistí ještě pohodlnější většinu, než kterou měla dosud. Jenže pak přišlo vystřízlivění. Ukázalo se, že se poměrně jasná situace může i díky sociálním sítím během několika týdnů dramaticky změnit. Může se stát něco naprosto nečekaného.

„Kdo nová média nepochopí, tak nemůže obstát,“ říká ale přesvědčeně Zaorálek, což v době, kdy favorizované hnutí ANO působí jako dokonalý PR produkt, zní logicky. Otázka je, jak moc se sociálním demokratům právě toto podaří. Před několika měsíci řekl redakci INFO.CZ dnes už bývalý volební manažer strany Jan Birke, jak se seznamuje se sofistikovanou metodou geotargetingu, která politikům přesně ukáže, do jakých oblastí se vydat a lovit tam voliče. Dnes už nejsou návrhy náchodského starosty aktuální. Podle dosavadních vyjádření Lubomíra Zaorálka se totiž zdá, že on si kampaň představuje o dost jinak.

A to nemluvíme jen o zmiňované hlávce zelí, tedy letitém logu strany. Kdo se bude místo Birkeho podílet na kampani v rámci nového volebního týmu, má strana odtajnit v blízkých dnech. Stejně tak i detailnější představu o podobě kampaně. Jak už INFO.CZ informovalo, také kvůli finančnímu limitu 90 milionů korun, se strana rozhlíží i po možnostech takzvané kampaně ode dveří ke dveřím, tedy přímého oslovování voličů.

Ministr zahraničí včera ve Štrasburku mluvil na plenárním zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy. Od poloviny května Česko předsedá Výborů ministrů, což je hlavní rozhodující orgán instituce sdružující 47 zemí včetně Ruska nebo Turecka. Vznikla v roce 1949 a je založena na mezivládní spolupráci. Zabývá se ochranou lidských práv, usiluje o posilování demokracie a také principů právního státu.

Parlamentní shromáždění Rady Evropy zasedá ve Štrasburku čtyřikrát ročně. Letní jednání, které začalo v pondělí, se zaměřuje zejména na migraci.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek