Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nejen střední Čechy. Komise sečetly špatně stovky tisíc hlasů i jinde, ukazuje analýza

Nejen střední Čechy. Komise sečetly špatně stovky tisíc hlasů i jinde, ukazuje analýza

Volební komise při sčítání hlasů zřejmě chybovaly i jinde než jen ve Středočeském kraji. Vyplývá to z analýzy České pirátské strany. Jak informoval server Seznam Zprávy, komise podle dokumentu přidělovaly preferenční hlasy špatně. Někde je dokonce vůbec neřešily.

Piráti kvůli špatně sečteným hlasům chystali stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Podle jejich zjištění se problém netýkal jen několik okrsků ve Středočeském kraji, které soud přezkoumával a kvůli nimž poslal za ODS místo Petra Bendla do Sněmovny Martina Kupku.

Analýza Pirátů ukazuje, že komise špatně přidělovaly hlasy také v Praze, Ostravě, Liberci i řadě menších obcí. „Jde celkově o desítky až stovky tisíc preferenčních hlasů,“ řekl Seznamu Lukáš Blažej, člen České pirátské strany, který volební stížnost připravoval.

Kromě připočítávání hlasů prvním čtyřem politikům na kandidátce komise také někde zapomínaly lístek otočit. A v části okrsků dokonce nesčítaly preferenční hlasy vůbec. Nejvyšší správní soud stížnost Pirátů nakonec neřešil. Potvrdil ale, že se chyby děly nejen ve Středočeském, ale i v Plzeňském kraji. Tam ale neznamenaly výměnu poslanců.

Kvůli pochybením připravují poslanci změny zákonů. Hnutí Starostové a nezávislí, které si na špatné sčítání také stěžovalo, navrhuje za chyby tresty pro členy komisí. Vedle toho chce prosadit, aby se volby konaly jen v jeden den.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek