Nejvíc se krade před volbami a po nich. Chybí ministr a myši mají pré, říká Topolánek

Boj o novou vládu rozhodně nekončí s lístky, které voliči vhodí do uren ve volebních místnostech. Jakmile Češi politikům „rozdají karty“, hned v noci se rozbíhají první jednání o podobě budoucí vlády. Jak jsou drsná? To v rozhovoru pro Blesk.cz prozradil bývalý premiér Mirek Topolánek. 

 
 

Už během prvních povolebních jednání o budoucí koalici hraje roli rozdělení ministerských křesel. „Některé strany už s tím do těch vyjednávání jdou. ‚My budeme součástí koalice pouze, když…‘, to je normální. Čím menší strana, tím má větší požadavky. Klasicky je největší bitva o silové rezorty,“ popsal Topolánek Blesku.

Volební abeceda Mirka Topolánka

Jednání mohou trvat opravdu dlouho. Strany totiž hledají kompromisy mezi svými programy, řeší se obsazení ministerstev i vznik nových úřadů. Sám Topolánek, který s ODS uspěl ve volbách v roce 2006, začal s partnery jednat už 3. června, jeho první vláda ale byla jmenována až 4. září.

Ministerstva však běžně fungují dál i v době „bezvládí“, což podle Topolánka úředníkům vyhovuje. „Není principál, není ten pán a správci si tak trochu dělají na ministerstvech, co chtějí. To je situace před volbami i po volbách. Ty nejhrůznější věci a ty největší krádeže a loupeže se dějí v tom mezidobí, kdy myši mají pré,“ prozradil Topolánek.

„Pan Babiš už jede!“ Zájem o šéfa ANO ucpal místnost, prvovoliči se bojí manipulace s hlasy

Pro Topolánka byla vyjednávání nekonečná. Jeho první vláda totiž nedostala důvěru Sněmovny, proto vládla v demisi a jednávání začala nanovo. Druhou Topolánkovu vládu jmenoval prezident Klaus až v lednu následujícího roku.

CELÝ ROZHOVOR S MIRKEM TOPOLÁNKEM SLEDUJTE VE VOLEBNÍM STUDIU BLESKU. ŽIVÉ VYSÍLÁNÍ ZAČNE V SOBOTU 21. 10. OD 14:00.

SDÍLET
sinfin.digital