ODS je zpátky. Z tradičních stran si polepšila jako jediná, Fiala upevnil svoji pozici. Komentář M. Půra

HalfPageAd-1

Michal Půr

21. 10. 2017 • 20:20

Když jsem tento týden potkal na ulici šéfa ODS Petra Fialu, říkal, že pevně doufá ve dvojciferný procentuální zisk. Ve volebních průzkumech se občanským demokratům nevedlo v posledním roce špatně, ale krátce před volbami to na vysněný výsledek nevypadalo. Bylo to přitom hledisko, které podle Fialových straníků mělo rozhodnout o osudu současného vedení strany.

Mobile-rectangle-3

Výsledek přesahující 11 procent tak rozhodně překonal očekávání. Současné vedení ODS bezpochyby upevnilo svojí pozici, což je důležité zejména před startem povolebních vyjednávání. Fiala opakovaně razantně odmítnul vstup do vlády s hnutím ANO Andreje Babiše, což rázně zopakoval i v prvním vystoupení po volbách. „ODS nebude vyjednávat s Andrejem Babišem,“ ujistil.

Část strany se ovšem mimo mikrofony nestaví proti spojenectví s vítězem voleb tak jednoznačně. Důvěryhodné zdroje hovoří v této souvislosti především o Václavu Klausovi mladším. Ten sice v současnosti Fialu nevystřídá, ale jejich souboj v preferenčních hlasech dopadl ve prospěch syna bývalého prezidenta (23.000 hlasů ku 13.000 hlasů v 18:00). K tomu je ovšem třeba dodat, že Fiala kandidoval v Jihomoravském kraji, kde má nesrovnatelně těžší výchozí pozici než Klaus v Praze.

3734767:article:true:true:true

Vůbec nejzajímavější je ovšem skutečnost, že ODS je jedinou takzvaně tradiční stranou, která si ve srovnání s posledními parlamentními volbami, polepšila. Získá pravděpodobně 25 křesel proti současným 16. Hlas jí navíc dalo téměř o polovinu více voličů, než v roce 2013.

Za povšimnutí stojí i úspěch líbeznického starosty a současného místopředsedy Martina Kupky, který kandidoval až na 31. místě. Do sněmovny se ve Středočeském kraji nakonec jen těsně nedostal, ale patří mezi největší skokany - poslanecký post mu utekl jen o zhruba 100 hlasů. V poslaneckých lavicích zasedne pravděpodobně i Marek Benda, kterého rovněž vytáhly preferenční hlasy. Praha má ovšem kromě Klause i další „hvězdu“. Výrazně zde uspěl i první šéf Ústavu pro studium totalitních režimů a historik Pavel Žáček, který se dostal ze 17. místa kandidátky.

Vše o sněmovních volbách čtěte zde.

SDÍLET

Billboard-bottom-1