Okamura po schůzce s ANO hýří optimismem. Zemanovi věští „velkou roli“ při tvorbě vlády

Vyjednavači hnutí SPD - Tomio Okamura a Radim Fiala se dnes podruhé sešli s hnutím ANO. Jednali spolu o programových prioritách i obsazení postů šéfů sněmovních výborů. Okamura odcházel z jednání optimisticky naladěn. Pochvaloval si zejména, že hnutí ANO podpořilo zavedení zákona o obecném referendu. Podporu našel Okamura dle svých slov i u KSČM, zbývá mu tak získat už jen 5 poslanců. Strany se však prý liší v názorech na jeho parametry. Okamura také naznačil, že by do složení vlády mohl promluvit prezident Zeman. 

„Velkou roli bude hrát prezident republiky. První schůze Poslanecké sněmovny je velmi důležitá, záleží na tom, jestli bude ukončena. Je tu prostor pro to, aby delší období vládla vláda bez důvěry sněmovny. To je scénář, který si každý může zjistit. Zvlášť pokud bude prezident Zeman s Andrejem Babišem domluvený,“ řekl Okamura novinářům. Do takové vlády by dle Okamury mohli být odborníci jmenovaní prezidentem Zemanem. 

TOP 09 hledá lídra. Pekarová Adamová se do čela strany nepostaví, chce založit rodinu

Vstřícně se dle Okamury hnutí ANO staví vedle zákona o referendu i k dalším programovým prioritám SPD. Během zhruba hodinové schůzky ANO podle něj slíbilo, že se bude zabývat i otázkou omezení azylu pro muslimy či propagace práva šaría v Česku. „Máme z toho dojem, že bychom to mohli legislativně posunout,“ uvedl Okamura po jednání s hnutím ANO.

Značnou podporu viděl Okamura ze strany ANO v tématu přesunu státní podpory k pracujícím rodinám od těch, kteří se dlouhodobě vyhýbají práci. „Bylo jednoznačně řečeno, že systém je potřeba změnit,“ řekl viditelně potěšený Okamura. 

Na schůzce dle něho rovněž zaznělo, že SPD podpoří ve volbě vedení Sněmovny kandidáta ANO Radka Vondráčka. Myslí si, že ANO bude hlasovat pro to, aby SPD mělo vedení bezpečnostního výboru. Okamura dnes vznesl požadavek také na vedení hospodářského výboru. „Byl nám nabídnut jiný výbor, nicméně my jsme vznesli tento požadavek,“ sdělil Okamura novinářům.

Nedivím se, že lidi volili Okamuru. Zestátnění ČT a rozhlasu je reálné, říká Dominik Feri

Další schůzka ANO s SPD je naplánována na úterý odpoledne. Intenzita jednání je podle Okamury signálem, že se podaří prosadit program jeho hnutí.

SDÍLET
sinfin.digital