Okamurův poslanec se živil lichvou, lidem nelegálně nabízel rychlé půjčky

25. 10. 2017 • 23:03

Jedním z hlavních bodů programu Strany přímé demokracie (SPD) Tomia Okamury je boj proti nevýhodným lichvářským půjčkám. SPD obsadí v nově zvolené Sněmovně 22 křesel a už se ví o jednom budoucím poslanci, který sám rychlé půjčky poskytoval. Upozornily na to Hospodářské noviny.

Jiří Kohoutek získal ve víkendových volbách mandát v Pardubickém kraji. A ačkoli má jeho strana v programu boj proti nevýhodným půjčkám a následným exekucím, sám Kohoutek roky provozoval firmu, která rychlé úvěry nabízela.

Ještě počátkem října lákal web jeho společnosti Time Financial na půjčky do 5 tisíc korun. V té době už ovšem musela mít firma na poskytování půjček licenci, což neměla. Kohoutek se brání, že firma ukončila svoji činnost k 1. listopadu 2015. V obchodním rejstříku je s ní ale poslanec stále spojený.

„Už rok běží jednání o převodu mého podílu, avšak s vyrovnáním musí souhlasit partner,“ vysvětlil Hospodářským novinám Kohoutek. Firma ale i po platnosti nového zákona o nutných licencích, který platil od března, na webu před několika týdny půjčky inzerovala. Nyní jsou už stránky nedostupné.

„Web stále inzeroval půjčky. A to je ten klíčový problém. Nabízel ilegální půjčky na internetu. A nepožádal ani o vydání licence. Kritéria, která zákon stanovuje, byla pro něj pravděpodobně moc přísná,“ domnívá se Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni.

Přestože společnost nabízela půjčky do 15 minut, které navíc ještě jistila směnkou, která usnadňuje práci exekutorům, Kohoutek nemá dojem, že by se svojí činností zpronevěřil programu SPD. „Nepsali jsme žádné smlouvy drobným písmem, ale půjčky se sjednávaly jak písemně, tak před videokamerou, aby bylo jasné, že klient podmínkám naprosto rozumí a zná je. Nikdy jsme nehráli hru, že půjčíme a pak budeme těžit z nějakých penále. Naopak nesolventní lidi jsme odmítali. A problém je, že čas od času se stanete obětí podvodu. Lidé nosili například zfalšovaná potvrzení o příjmech," doplnil Kohoutek.

Podobné malé společnosti, které slibují často bez ručitelů rychlé peníze, jsou ale dle právníků podezřelé. „Tyto společnosti poskytující nebankovní půjčky jsou často typické tím, že půjčují za nemravné úroky. Pokud společnost půjčovala za denní úrok vyšší než 0,5 procenta, je již možné hovořit o lichvě,“ potvrdil Hospodářským novinám právník Vít Křižka z advokátní kanceláře Křižka Kuckirová Legal. Za jaké úroky půjčovala společnost Time Financial, se už ale nedá dohledat.