„Pokud by byl Babiš premiérem, je to důvod opustit zemi," tvrdí demonstranti na akci Pánové, končíme

Nesouhlas s politikou prezidenta Miloše Zemana a a předsedy ANO Andreje Babiše byl hlavním tématem demonstrace s názvem "Pánové, končíme!", která se dnes večer konala před Pražským hradem. Její účastníci zpola zaplnili prostranství před arcibiskupským palácem.

Organizátoři demonstrace v čele s Šárkou Kružíkovou varovali před tím, aby se k moci dostali populisté typu Babiše nebo Tomia Okamury. Podle Kružíkové je třeba zabránit tomu, aby se premiérem stal „agent (komunistické) Státní bezpečnosti, který je trestně stíhaný pro dotační podvody". Ve stejném duchu byla i závěrečná projekce promítaná na průčelí Salmovského paláce.

Babiš skončí a zůstane velká díra. Zásadní otázka je, kdo přijde po něm, říká Kartous

„Mám obavu, jak volby dopadnou," říká INFO.CZ tmavovlasá asi 40letá žena. „Nepřeji si, aby byly zvoleny nedemokratické strany. Jednou už jsem emigrovala a nechci znovu utíkat. Pokud by byl Babiš premierem, je to pro me duvod opustit zemi.

Babiš je stíhán v kauze Čapí hnízdo kvůli podezření z neoprávněného čerpání dotací EU. Slovenský ústavní soud nedávno zrušil verdikt, podle kterého byl Babiš v archivních svazcích StB veden jako její agent neoprávněně, a případ vrátil na začátek. Zeman je přesto ochoten Babiše jmenovat premiérem, pokud jeho hnutí vyhraje volby.

Filozof Václav Němec varoval před tím, že volby mohou být cestou k likvidaci demokracie, pokud zvítězí tyranie většiny nebo tyranie populistů, kteří většinou manipulují. Doporučil „hrobaře vyprovodit svinským krokem".

Jak kroužkovat při volbách? Můžete označit až čtyři favority. Poradíme, jak na to

Účastníci protestu se distancovali také od Zemanova prohlášení, že ruská anexe ukrajinského Krymu je už neměnnou záležitostí. Stejně jako vláda a Senát odmítli, že by toto prohlášení bylo oficiálním postojem ČR. Směrem k Hradu ukázali anglicky psané nápisy, že „Česká republika není Miloš Zeman".

Na protestu bylo dost mladých lidí, i prvovoličů. Jeden z nich, s kšiltovkou a tunely v uších se na akci dobrovolně podílí. Rozdává  třeba letáčky s návodem, jak kroužkovat osobnosti. A říká: „Byl jsem vychovavaný v demokratickém státě a chci za svobodu bojovat. Je mi 21 let a snažím se i svým vrstevníkům říkat, ať jdou k volbám. Co Babiš a Zeman předvádí, není v pořádku."

„Jsou to moje první volby a nechci, aby byly i poslední. Je potřeba se k tomu postavit zodpovedně," říká INFO.CZ mladá dívka. Mladík, který stojí vedle ní dodává: Může to dopadnout špatně. Vděčíme za to predevším naší generaci, která je příliš spokojená v tom, v čem žijeme. Problém je, že nejčastější otázka mezi mými spolužáky je: Půjdeš vůbec volit? A ne koho budeš volit."

Úřadům už se ztratilo pět tisíc voličských průkazů. Komu nedojde, má prostě smůlu a volit nesmí

Na shromáždění byly k vidění i další protizemanovské a protibabišovské transparenty. Na jednom z nich byl nápis: „Serou vás vaše děti? Volte ANO a poserete jim život!"

Další podobná akce by se měla podle organizátorů konat ve čtvrtek na Malostranském náměstí v Praze.

SDÍLET
sinfin.digital