Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Policie nelenila. Novou sněmovnu už požádala o vydání čtyř poslanců včetně exprimátora Svobody

Policie nelenila. Novou sněmovnu už požádala o vydání čtyř poslanců včetně exprimátora Svobody

Policie požádala novou Poslaneckou sněmovnu už o vydání čtyř poslanců. Kromě veřejně známého případu šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnky se další žádosti týkaly hejtmana Libereckého kraje Martina Půty z hnutí STAN a Bohuslava Svobody z ODS. V Otázkách Václava Moravce to řekl nový předseda sněmovny Radek Vondráček z hnutí ANO.

„Žádost na pana Svobodu dorazila v pátek, stejně tak na pana Půtu. Pan Půta se stal bezpředmětným, protože vzdáním se mandátu pozbyl imunity, a pana Svobodu jsem stejným způsobem jako pana Babiše a Faltýnka postoupil mandátovému a imunitnímu výboru,“ uvedl Vondráček v polední diskuzi České televize.

Půta se mandátu poslance vzdal, jak dříve avizoval. Sám v závěrečné řeči před poslanci připomenul, že byl před třemi lety obviněn z přijetí stotisícového úplatku a ze zneužití pravomoci v souvislosti s rekonstrukcí kostela v Liberci. Půta své stíhání označil za neopodstatněné a nespravedlivé.

V případě bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody se jedná o kauzu Opencard, ve které ho už poslanci v minulosti ke stíhání jednou vydali. Předseda ODS Petr Fiala v ČT nechtěl předjímat, jak se k žádosti občanští demokraté postaví tentokrát. „Já předpokládám, že budeme ve všech případech postupovat, jako jsme postupovali minule, ale to je konstatování v závorce, protože poctivé a seriozní je poslechnout si naše zástupce v mandátovém a imunitním výboru,“ uvedl.

PREZIDENTSKÉ VOLBY V ČESKU SE BLÍŽÍ. SLEDUJTE KOMPLETNÍ ZPRAVODAJSTVÍ NA INFO.CZ >>>

„Bohuslav Svoboda byl sám ten, který říkal, že chce být vydán, aby se mohl očistit před soudem,“ připomněl Fiala, co se dělo v minulosti. Přidal kritiku, že se celá exprimátorova kauza vleče příliš dlouho bez jasného vývoje, což je prý důvod k „politické opatrnosti“, a upozornil, že se z podstaty jedná o odlišný případ, než je Babišova dotační aféra.

Loni v září soud Svobodovi udělil podmíněný trest 2,5 roku, Svoboda se odvolal.

Žádost o vydání Babiše a Faltýnka začne příslušný výbor projednávat v úterý. Členové výboru by měli vybrat zpravodaje a rozhodnout o další proceduře. „Musí být dána možnost oběma poslancům, kterých se žádost týká, aby se vyjádřili. Lze očekávat, že padnou různé návrhy na postup, případně dožádání dalších materiálů,“ konstatoval předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM).

Místopředseda KSČM Jiří Dolejš před časem v rozhovoru pro INFO.CZ uvedl, že by sněmovna jako celek mohla o šéfovi hnutí ANO hlasovat někdy kolem Vánoc. „Pokud tedy Andrej Babiš plánuje, že předstoupí se svou vládou s žádostí o důvěru ještě v prosinci, případně začátkem ledna, odehrají se obě hlasování poměrně blízko vedle sebe, možná dokonce v souběhu,“ upozornil Dolejš.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek