Volby 2017: Radost, zklamání i obavy z budoucnosti. Podívejte se, jak politici reagovali na výsledky voleb | info.cz

Články odjinud

Radost, zklamání i obavy z budoucnosti. Jak politici reagovali na výsledky voleb?

Někteří sbírají gratulace, jiní vyhledávají ústraní; někteří mluví o své výhře, další zase o tom, že přichází doba, kdy bude republika bojovat o demokracii. Podívejte se na přehled reakcí, které médiím poskytli politici bezprostředně po sečtení většiny hlasů.

Hnutí Ano získalo téměř 30 procent hlasů, Jaroslav Faltýnek poděkoval voličům, kteří nepodlehli údajné manipulaci a rozhodli se správně. 

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek se vyjadřuje k výsledku voleb autor: Lukáš Červený CNCenter

Petr Fiala měl pro voliče ODS především slova díků, zároveň ale upozornil na to, že Česká republika má před sebou období, kdy bude znovu bojovat o demokracii. 

Petr Fiala (ODS) po vyhlášení výsledků voleb: Je to úspěch, nenechme si ho vzít. A Klaus ml. je nekolegiální. autor: Blesk / Zuzana Štíchová

Kontroverzní strana Svoboda a přímá demokracie v čele s Tomiem Okamurou po počátečních potížích s médii se k výsledkům nakonec vyjádřila. Její lídr nezapomněl připomenout, že se zasadí o prosazení referenda o vystoupení z Evropské Unie. 

Česká pirátská strana nezastírá, že je s výsledkem spokojená. Její lídr Ivan Bartoš ale nezapomněl připomenout, že za úspěchem stojí roky tvrdé práce. 

Česká strana sociálně demokratická se bude muset smířit s tím, že její výsledek absolutně nezapadá do jejích plánů. Podle Milana Chovance strana utrpěla volební políček, přesto ale neztrácí naději. 

TOP 09 se po nejasném startu do Sněmovny nakonec dostala. Miroslav Kalousek varoval před situací, kdy ústavní většinu mají v rukou agenti StB a extrémisté. Zároveň ale slíbil, že se zasadí o to, aby demokratické síly byly mnohem integrovanější. 

Proslov Miroslava Kalouska po sečtení všech volebních hlasů autor: David Budai

Starostové a nezávislí se nad magickou hranici pěti procent dostali sice s potížemi, Jan Farský ale neskrýval radost z toho, že i po nevydařené spolupráci s KDU-ČSL se do Sněmovny dostali. 

U Zelených byla ale nálada o dost pochmurnější, strana totiž nedosáhla ani na 1,5 procenta. Na základě porady přecednictva se její lídr Matěj stropnický rozhodl ze své funkce odstoupit. 

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud