Rozčilený volič se marně dožadoval kandidátního lístku, sepsal kvůli tomu i stížnost

Neobvyklou stížnost na volby musí řešit Krajský úřad v Libereckém kraji. Nespokojený volič na Sychrově na Liberecku se dožadoval dalšího kandidátního lístku. V sadě mu totiž chyběla strana, které se rozhodl dát svůj hlas. Komisi se nepodařilo mu vysvětlit, že dotyčná strana v Libereckém kraji kandidátku nepodala. Voliči v kraji vybírají z 24 kandidátek, v celé zemi je jich ale registrováno ještě o sedm víc. ČTK o tom dnes informovala Pavlína Kroupová z oddělení voleb krajského úřadu.

„Vůbec si to nenechal vysvětlit,“ poznamenala Kroupová. Rozhořčený volič pak nechal podle ní přímo ve volební místnosti svou stížnost. „Už mu připravuji odpověď, nepochybně bude jeho stížnost vyhodnocena jako neoprávněná. V případě, že nebude spokojen má samozřejmě plné právo napadnout výsledky voleb jako každý oprávněný volič podáním žaloby k Nejvyššímu správnímu soudu po vyhlášení výsledků voleb,“ dodala Kroupová.

Volby 2017 ŽIVĚ: Babiš oslovil všechny strany ve sněmovně, ke spolupráci se ale zatím nikdo nemá

Ve volbách do Sněmovny se letos o přízeň voličů v Libereckém kraji uchází rekordních 390 kandidátů z 24 stran a hnutí. Před čtyřmi lety vybírali voliči jen z 18 kandidátek. Volby do Poslanecké sněmovny zde tehdy vyhrálo hnutí ANO 2011 s 21,59 procenta před ČSSD a TOP 09. Všichni získali po dvou mandátech. Po jednom poslanci mají komunisté a Úsvit přímé demokracie. ODS zůstala v kraji bez poslance, i když překonala hranici pěti procent. K volbám tehdy v kraji přišlo 57,92 procenta voličů.

Jinak jsou volby v Libereckém kraji zatím bez problémů a vypadá to, že účast bude vyšší než před čtyřmi lety. Podle průzkumu ČTK dosahovala dnes dvě hodiny po otevření volebních místností 40 až 50 procent. Třeba na okrscích v České Lípě na ZŠ Pátova nebo na jednom z okrsků v Mozartově ulici v Jablonci mělo ale v 10:00 odvoleno už více než 53 procent zapsaných voličů. V Jilemnici a Mimoni jsou souběžně s volbami také místní referenda, kde je účast nižší. Volební místnosti se zavřou ve 14:00.

SDÍLET
sinfin.digital