Sociální demokraté se po volebním debaklu sešli se Zemanem. Vládní angažmá prý neřešili | info.cz

Články odjinud

Sociální demokraté se po volebním debaklu sešli se Zemanem. Vládní angažmá prý neřešili

Schůzkou se zástupci ČSSD dnes pokračoval prezident Miloš Zeman v sérii jednání s představiteli stran, které se v říjnových volbách dostaly do Poslanecké sněmovny. Mluvili spolu o výsledku voleb, který pro sociální demokraty nijak příznivý nebyl. O vládní spolupráci podle úřadujícího předsedy strany Milana Chovance s prezidentem nemluvili. Chovanec se v rozhovoru s novináři vrátil k diskuzi o Zemanově zdraví. Prezident podle něj nemocně nevypadá. 

Zeman postupně zve do Lán zástupce všech stran. Jako první přijal v závěru října představitele ANO a předsedu hnutí Andreje Babiše při té příležitosti pověřil jednáním o sestavení vlády. Zeman hovořil už se zástupci ODS, Pirátů, SPD a komunistů, čekají ho ještě schůzky KDU-ČSL, TOP 09 a Starostů a nezávislých.

Nejsilnější strana dosavadní Sněmovny sociální demokracie ve volbách obhajovala 20,45 procenta, ale získala jen 7,27 procenta hlasů, což znamenalo 15 mandátů. Strana směřuje k mimořádnému sjezdu, který by měl v únoru vybrat nové vedení. Ve sněmovně chce podpořit připravený rozpočet na příští rok, ale jinak plnit roli opozice.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud