Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vládní, nebo ústavní krize? Kvůli sporům Sobotky a Zemana o odvolání Babiše se schází koaliční rada

Vládní, nebo ústavní krize? Kvůli sporům Sobotky a Zemana o odvolání Babiše se schází koaliční rada

Ve Strakově akademii se schází lídři koaličních stran, kteří budou hledat východisko ze současné vládní krize. ČSSD trvá na konci ministra financí Andreje Babiše (ANO), jehož odvolání navrhl prezidentovi Miloši Zemanovi premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Na večerní hodiny se chystají v několika městech demonstrace namířené proti Babišovi, Zemanovi a na podporu dodržování ústavy.

Koaliční radu svolal Sobotka minulý týden poté, co oznámil demisi kabinetu. Během týdne však vyšlo najevo, že prezident by mohl k demisi kabinetu přistoupit tak, že skončí pouze Sobotka. To by podle premiéra nevyřešilo hlavní problém, kvůli němuž demisi ohlásil, tedy nesrovnalosti v Babišových příjmech, podnikání a daních. V pátek proto místo demise navrhl Babišovo odvolání.

Proti tomu se však staví hnutí ANO, jehož předseda Babiš důvody ke svému odvolání nevidí. Prezident, kterému Sobotka odvolání ministrů navrhuje, v pondělí začal argumentovat tím, že k odvolání ministra je podle koaliční smlouvy třeba souhlas předsedy strany, která ho zastupuje. ČSSD a KDU-ČSL relevanci smlouvy v otázce změn na základě ústavy odmítají.

Kvůli dění v posledních týdnech se chystá na večer několik demonstrací. Názvem "Proč? Proto!" reagují svolavatelé na inzerát, který Babiš nechal zveřejnit ve většině deníků poté, co Sobotka ohlásil demisi kabinetu. Šéf hnutí ANO na nich měl zalepená ústa a v textu nadepsaném "Proč?" se ptal například na to, proč se ho ČSSD snaží dostat z vlády a umlčet. V 18:00 se mají sejít lidé v Praze, Brně, Plzni, Českých Budějovicích, Olomouci, Liberci a Zlíně.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek