Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Voliči už nám utekli, Sobotka to nezachrání a jít měl už dávno, vzkazuje šéfovi ČSSD Zimola

Voliči už nám utekli, Sobotka to nezachrání a jít měl už dávno, vzkazuje šéfovi ČSSD Zimola

Změna předsedy sociální demokracie v tuto chvíli podle Jiřího Zimoly už nemusí straně přinést žádný efekt. Předseda jihočeské ČSSD a někdejší hejtman se domnívá, že případný odchod Sobotky z čela strany měl nastat dříve. Zimola připomněl, že byl už v minulosti zastáncem modelu, kdy je oddělena funkce premiéra a předsedy ČSSD. Sociální demokracie na středečním zasedání grémia patrně bude jednat o budoucnosti Sobotky v čele strany. Zimola, který patří k hlavním Sobotkovým kritikům, členem grémia není.

„Když jsem před půl rokem navrhoval, aby byly zvlášť funkce premiéra a předsedy ČSSD, nesetkalo se to s odezvou. Pokud tato situace nastane teď, nejsem si jistý, že to něco zachrání. Obávám se, že nám už spoustu voličů uteklo,“ řekl dnes Zimola ČTK.

Předseda jihočeská sociální demokracie připouští, že každá změna může přinést určitý nový impuls. Ale není si jistý, zda by toto pravidlo fungovalo i nyní a přilákalo zpět ztracené voliče. Podpora ČSSD se podle průzkumů v těchto dnech pohybuje kolem deseti procent.

Zimola uvedl, že nelze vyloučit ani formu jakéhosi triumvirátu. Bohuslav Sobotka by nadále vykonával funkci premiéra, předsedou ČSSD by se stal někdo z vedení strany a na místo lídra pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny by si sociální demokracie vybrala někoho jiného. „Může to být klidně i nestraník. V této souvislosti se hovoří například o (předsedovi ČMKOS) Pepovi Středulovi,“ uvedl Zimola. Dodal však, že pokud Sobotka skončí jako předseda, musí tento krok navrhnout on sám osobně. „Jakékoliv silové řešení a odvolávání ho není na místě,“ řekl Zimola.

Zimolovu pozici na jaře podlomila kauza rekreačního domu na Lipně a spory uvnitř krajské koalice týkající se odměn ve společnosti Jihočeské nemocnice. Zimola pochybení odmítl, koncem dubna ale na funkci hejtmana rezignoval. V květnu předsednictvo ČSSD Zimolu vyškrtlo z kandidátky do podzimních sněmovních voleb, kde byl na posledním, 22. místě. Na protest proti tomu opustil jihočeskou kandidátku sociálních demokratů její lídr Stanislav Mrvka. Stejně tak učinili i Jindřich Florián a Josef Eigner.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek