Za ten výprask si zasloužíme opozici, vedle křiklounů tam ale nebudeme slyšet, říká Zimola z ČSSD

ČSSD skončila ve volbách debaklem, když získala pouhých 15 poslanců a čeká ji výměna vedení. Ambicemi se do něj prosadit se v minulosti netajil bývalý jihočeský hejtman a dlouhodobý hlasitý kritik předsednictva strany Jiří Zimola. Jak atmosféru v sociální demokracii teď vnímá a jak by ji chtěl léčit?

Proč sociální demokracie dostala od voličů takovou facku?

Je to výsledek slabší komunikace s veřejností. Také jsme si nechtěli připustit, že lidé mají na některé věci jiný názor, než jaký jsme se jim my snažili vnutit. Přestali jsme rozumět našim voličům a oni zase přestali rozumět nám.

Potřebujeme zapomenout na Havla a nekydat na každého s jiným názorem, říká David Zábranský

Co způsobilo, že jste si s voliči přestali rozumět?

Já jsem schopen si s lidmi povídat, zajít s nimi normálně na pivo do hospody. Podívejte se na výsledek loňských krajských voleb, které jsme my na jihu jednoznačně vyhráli. A co se týká jiných regionů – tak inklinace k městským liberálům a k voličům Zelených nebo Pirátů – jistě si vzpomenete – ještě loni na podzim toto avizoval někdejší předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. A určitě nešlo o ten nejlepší vzkaz našim voličům.

Takže za prohru může Bohuslav Sobotka?

Ne, na vině jsou všichni ti, kteří jsou ve vedení strany. Já jsem šéfem jihočeské organizace a i já si kladu za vinu, že jsem možná důrazněji neprosazoval kritické názory, kdy jsem se ohrazoval proti zacílení na městské liberály. Říkal jsem, že toto nejsou naši voliči, kritizoval jsem antibabišovskou rétoriku. Mám za to, že v politice je nutné hledat průniky programů, a nikoli se jen vymezovat. Kolegové měli jiné názory a teď je potřeba, aby se toto vyhodnotilo.

Češi mohou do Evropského parlamentu volit, i když nebudou doma. V zahraničí to ale tentokrát nelze

SDÍLET
sinfin.digital