Zbraně jako Klausova amnestie. Politici se před volbami hádají kvůli ozbrojování Čechů

Mají mít Češi možnost držet zbraň a v případě potřeby ji použít proti teroristům? I o tom vedla osmička politiků vášnivou diskusi v Blesk Volebním souboji 2017 na téma „Do zbraně“. Jen dva z nich ovšem přímo ve vysílání přiznali, že mají zbrojní průkaz a jsou aktivními střelci.  V Senátu přitom leží novela ústavního zákona, která by „napravovala“ směrnici Evropské unie a povolila by Čechům držení zbraně a možnost střelby například proti útočníkům. Sněmovnou už takový zákon prošel. 

„Zbrojní průkaz jsem si pořizovala Evropské komisi navzdory,“ přiznala v Blesk volebním souboji 2017 jediná žena v diskusi – poslankyně ODS Jana Černochová. Protestuje tak prý proti směrnici EU, která má podle jejích slov vést k odzbrojení Čechů, kteří mají zbrojní průkaz a legálně si pořídili zbraň.

Babiš: Uhlová je lhářka, v mých drůbežárnách jsou nadstandardní podmínky. Je to socanská kampaň

„Myslím si, že teorie Evropské unie – Evropské komise na začátku – že odzbrojením legálních držitelů zbraní bude potírat terorismus, je naprosto lichá,“dodala poslankyně, která se v šatech a se zbraní v ruce nechala i fotit na pražské náplavce a dodala, že teroristé si nepořizují takové zbraně legálně, „ani neabsolvují to martyrium k získání zbrojního průkazu“.

Pomůže novela? 

Právě kvůli této směrnici chtěl původně ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který na poslední chvíli odřekl účast v debatě, prosadit změnu ústavy a zakotvit do ní právo všech Čechů držet legálně zbraň a v případě potřeby ji použít na obranu státu. Čas do voleb ho ale tlačil, a tak předložil „jen“ novelizaci ústavního zákona, kterou už schválila Sněmovna a čeká na projednání v Senátu. Senátoři si k tomu ale vyžadují ještě další zákony.

Přísně střežené: Kim Čong-un manželku takřka neukazuje. Co všechno víme o první dámě KLDR?

„Teď je úplně jedno, jak dlouho ji bude Senát projednávat a nekončí to volbami. Mohou to projednávat dlouho a ta podmínka, která v Senátu zazněla, že chtějí znát zákony, které s tím souvisejí, je celkem logická, takže se to možná odloží, protože ministerstvo vnitra ty zákony připravuje,“ upřesnil stav projednávání této novely Chovancův náhradník v debatě – poslanec a předseda sněmovního Výboru pro bezpečnost Roman Váňa (ČSSD).

V čem se podle politiků podobá směrnice EU Klausově amnestii? A jak se bránit hackerským útokům? Pokračujte na Blesk.cz

SDÍLET
sinfin.digital