Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman bude znovu testovat, co smí. Večer zkusí přemluvit Valachovou

Zeman bude znovu testovat, co smí. Večer zkusí přemluvit Valachovou

Prezident Miloš Zeman se večer sejde v Brně s ministryní školství Kateřinou Valachovou (ČSSD), jejíž rezignaci v pátek přijal a odeslal na Pražský hrad premiér Bohuslav Sobotka. Jak se k rezignaci prezident postaví, zatím není jasné. Ve čtvrtek uvedl, že se chce s Valachovou sejít a přemlouvat ji, aby si to rozmyslela, protože má podporu velké části odborné veřejnosti. Za jednu z variant Zeman označil možnost, že by nechal ministryni v demisi do konce funkčního období. Ústava mu v tomto směru dává prostor, ačkoli právníci v minulosti v obdobných případech uváděli, že by prezident měl rezignaci ministra prostě přijmout.

Valachová se rozhodla rezignovat k 31. květnu, aby převzala politickou odpovědnost za kauzu, v níž figuruje její bývalá náměstkyně Simona Kratochvílová. Ta je podezřelá z toho, že se domlouvala se šéfem fotbalového svazu Miroslavem Peltou na rozdělování investičních dotací. Její rezignace byla zároveň vnímaná jako taktický tah ve sporu premiéra s Andrejem Babišem během nedávné vládní krize.

Sobotka v pátek na tiskové konferenci Valachovou pochválil za její výsledky a zároveň ji ocenil za rozhodnutí podat demisi. Podle něj tím přispěla politické kultuře v Česku. Prezidentovi premiér navrhl, aby novým ministrem školství jmenoval dosavadního náměstka Valachové Stanislava Štecha.

Valachová je devátým ministrem Sobotkovy vlády, který by odcházel předčasně.

Zeman bude od pondělí na návštěvě Jihomoravského kraje. Už dnes večer se ale přesune do Brna, s Valachovou se sejde v 19:00 v brněnském hotelu International.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek