Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman na Sobotkovu žádost sedmkrát odvolal ministra k určitému datu. U Babiše to odmítl

Zeman na Sobotkovu žádost sedmkrát odvolal ministra k určitému datu. U Babiše to odmítl

Dosavadních sedm demisí či návrhů na odvolání ministrů podával premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) prezidentu Miloši Zemanovi vždy s konkrétním termínem odchodu těchto členů vlády z funkce. Prezident pak pokaždé návrhům vyhověl. Na twitteru to dnes oznámil mluvčí vlády Martin Ayrer a zveřejnil i kopie demisí a návrhů na odvolání. Při nynějším návrhu na odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO) Hrad kvůli uvedení termínu zpochybnil platnost návrhu.


Sobotka Hradu podal návrh na odvolání Babiše k 9. květnu. Podle premiéra jsou příčinou vládní krize Babišovy skandály. Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka ale ústava nepočítá s návrhem konkrétního data odvolání. Hrad proto zpochybňuje platnost návrhu, právní analýzu pro tuto záležitost však k dispozici nemá.

"Dosud celkem sedm změn ve vládě, sedmkrát s datem, sedmkrát ze strany prezidenta Zemana vyhověno," uvedl k tomu Ayrer. V kopiích všech dosavadních návrhů změn ve vládě předkládaných Hradu, které mluvčí kabinetu zveřejnil, jsou uvedeny konkrétní termíny konce daného ministra či ministryně ve funkci. Ayrer již dříve ČTK řekl, že předchozí návrhy Zeman nezpochybňoval.

Sobotka podle Ayrera očekává, že se Zeman zachová v souladu s ústavou. Neuvažuje o tom, že by poslal nový návrh na odvolání Babiše. Ovčáček uvedl, že prezident se bude návrhem fakticky zabývat až po návratu z návštěvy Číny. Z ní přiletí v noci na 18. května, Ovčáček mluví o Zemanově vyjádření k návrhu po 20. květnu.

(ČTK)

Vše o sněmovních volbách si můžete přečíst zde.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek