Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zimola pro INFO.CZ: Chci do vedení ČSSD, nechci být kritikem bez příčiny

Zimola pro INFO.CZ: Chci do vedení ČSSD, nechci být kritikem bez příčiny

Po podzimních volbách dojde v sociální demokracii zřejmě k zúčtování se současným vedením. Do vedení se mohou dostat „nové" tváře. A mezi nimi i bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola. „Nebráním se tomu ucházet se o zatím blíže nespecifikovanou pozici ve vedení sociální demokracie, protože nechci být kritikem bez odpovědnosti, rebelem bez příčiny. Nechci být tím, kdo bude jen kverulovat a nebude ochoten také něco dělat,“ říká Zimola v rozhovoru pro INFO.CZ. Přiznává, že po odstoupení z funkce hejtmana po vypuknutí kauz ohledně jeho chaty na Lipně a odměňování v jihočeských nemocnicích, se mu uvolnily ruce. „Možná tu energii rád teď vrhnu ve prospěch sociální demokracie,“ dodává. Jak hodnotí současný triumvirát v čele sociální demokracie? A podaří se předsedovi Milanu Chovancovi srovnat regiony, včetně jižních Čech? O tom všem mluvil Zimola ve velkém rozhovoru pro INFO.CZ.

Dnes (rozhovor byl veden v pondělí večer – pozn. red.) jednal krajský výkonný výbor a na pořadu jste měli i podobu jihočeské kandidátky. Jak jednání dopadlo?

Neschvalovali jsme žádnou jinou verzi kandidátní listiny, protože ji schválilo před zhruba deseti dny předsednictvo ČSSD. V čele je nový lídr Ondřej Veselý, bývalý starosta Písku. My jako jihočeští sociální demokraté tuto věc bereme na vědomí, přičemž ale říkáme, že to není kandidátní listina, kterou jsme my navrhovali a za níž jsme byli připraveni nést zodpovědnost. Je to zkrátka kandidátka, za níž nese plnou politickou odpovědnost současné vedení sociální demokracie.

Z kandidátky ale v minulých dnech odstoupili další lidé, například hejtmanka Ivana Stráská. Předpokládám tedy, že tématem vašeho jednání to bylo.

Samozřejmě jsme o tom mluvili. Na jednání jsme vzali na vědomí informaci o odstoupení několika dalších kandidátů. Rozhodli se odstoupit ještě další čtyři kandidáti, což v součtu už je možná více než deset lidí, kteří za jižní Čechy odstoupili. Není to nutně o Jiřím Zimolovi jako o bývalém hejtmanovi a kandidátovi, ale o principu, kdy vedení sociální demokracie bez jasně vysloveného důvodu vstupuje do tvorby kandidátky. Dodrželi jsme všechna ustanovení, nominovali jsme z místních organizací kandidáty. Dokonce tak, abychom dodrželi kvóty pro osoby opačného pohlaví. Poté přišlo předsednictvo a s odvoláním na nějaké „pseudokauzy“ Jiřího Zimoly ho vyškrtlo z kandidátní listiny. S tím se zkrátka kandidáti nehodlali smířit a na protest proti tomuto bezprecedentnímu kroku se rozhodli odstoupit.

Co na to říkáte?

Musím říct, že i když mě to z jedné strany mrzí, protože listina bude výrazně oslabena, tak z druhé strany mi jaksi lichotí, že ne kvůli Zimolovi, ale dodržování principů tvorby kandidátky se k tomu ti lidé odhodlali. A měli přitom možná velkou šanci stát se i poslanci.

V jakém stavu je tedy dnes kandidátka?

Bohužel jsou dnes jihočeští členové sociální demokracie postaveni do nezáviděníhodné role, protože se budou v následujícím vnitrostranickém hlasování vyjadřovat ke kandidátní listině, která už neplatí, protože z ní odstoupili čtyři další kandidáti.

Kdo přijde na jejich místo?

Budou to náhradníci, kteří byli z jednotlivých okresních organizací navoleni. A nebo kandidátka nebude naplněná. To není nic direktivně daného, že musí mít určitý počet členů.

Jakého výsledku podle vás dosáhne? Vy jste v posledních parlamentních volbách dovedl soc. dem. na jihu Čech k vítězství.

Nechci být prorokem, který bude odhadovat volební výsledek sociální demokracie na jihu Čech. Bude se velmi blížit tomu, čeho bohužel dosáhneme i na celostátní úrovni. A současné průzkumy veřejného mínění nedávají zrovna sociální demokracii velké šance. Aktuální průzkum říká, že bychom měli nějakých dvanáct procent.

Průzkum, který zmiňujete, staví ČSSD na třetí místo za ANO a komunisty.

To není nic příjemného, ale je to bohužel odraz všeho nedobrého, co se v posledních měsících a možná letech v sociální demokracii odehrává a na co jsem já opakovaně upozorňoval. Když jsme spolu na podzim mluvili, tak jsem nastiňoval model oddělení funkce premiéra a lídra do parlamentních voleb. Tehdy jsem byl odmítnut jako blouznivec. Po několika měsících se to stalo realitou. A my jsme zkrátka poslední měsíce promarnili.

Ještě zpět k jihočeské kandidátce. Vy jste říkal, že byste se na ni chtěl vrátit už kvůli tomu, že vám místní stranicí dali důvěru. Existuje ještě možnost, že by se vám to povedlo?

Chtěl bych říct, že naděje umírá poslední a v podstatě do doby podání kandidátních listin ta možnost stále je, ale přiznejme si, že už by to byl hodně nestandardní krok, a tudíž tomu nevěřím. Mně nejde o osobní ambici. Říkal jsem, že na 22. místě chci být, abych kolegům pomohl uspět.

Na dnešním jednání jste tedy kolegům neříkal, že byste byl na kandidátce rád?

Ne, taková debata se dnes vůbec nevedla. Dnes jsme skutečně jen vzali na vědomí odstoupení několika dalších kandidátů a poté nám nový lídr pan Veselý představil volební projekt a návrh rozpočtu na volby.

S Ondřejem Veselým v čele kandidátky jste spokojený?

Pan Veselý je určitě schopný komunální politik. Nebyl to ale náš – a to říkám při všem respektu k němu – nominant na lídra kandidátky. Tím byl pan Mrvka (Stanislav Mrvka odstoupil z kandidátky na protest proti vyškrtnutí Jiřího Zimoly – pozn. red.).

V souvislosti se svou osobou mluvíte o „pseudokauzách“. Máte pocit, že se vám je podařilo vysvětlit jak voličům, tak straníkům?

To nevíte nikdy. Obraz vám dají až nejbližší volby, kdy se voliči svobodně vyjádří, jestli je vaše vysvětlení uspokojilo. Já jsem se poctivě snažil. A z reakcí, které dostávám, mám pocit, že se mi to podařilo vysvětlit. Je mi ale jasné, že se vždy může najít někdo, komu to stačit nebude. Jsou tady ale orgány činné v trestním řízením. Každý má možnost podat trestní oznámení a nechť to policie zkoumá.

Co se týče odměn v nemocnicích, tak ale nyní opravdu dojde k jejich snížení.

Toto jsme přeci měli v plánu i my. My se nikdy netajili tím, že odměny, které já pokládám za zasloužené s ohledem na výsledky jihočeských nemocnic v posledních letech, byly jen dočasné. A poté, kdy manažeři splnili ty nejdůležitější úkoly a nastavili systémy, které dnes fungují, mělo dojít ke snížení. To se mělo stát v letošním roce. Čili to, čím se dnes holedbají někteří reprezentanti nové koalice, není nic než ryzí populismus, protože tak jako tak to bylo připravené. A já bych si jenom přál, aby skutečně ty takzvaně ušetřené peníze doputovaly k jednotlivým sestrám.

Narážíte svým tvrzením na lidovce?

Byli to především lidovci, zejména pan kolega Bartošek, který se opakovaně na toto téma vyjadřoval, ale také zástupci koalice Pro jižní Čechy, zejména TOP 09.

Když se podíváme na celorepublikovou úroveň, vy jste o klesajících preferencích často mluvil už od podzimních krajských voleb. Navrhoval jste rozdělení funkcí premiéra a volebního lídra, nakonec je výsledkem rovnou jakýsi triumvirát. Jak ho hodnotíte? Není to pro voliče nesrozumitelné?

Může to být pro někoho, kdo se politikou tolik nezaobírá, poněkud nejasné. Ale nemyslím si, že by to bylo úplně špatné řešení. Já jsem před půl rokem navrhoval oddělení funkce premiéra a vedle předsedy strany a lídra do podzimních voleb, které bylo podobné tomu, co se stalo v Německu nebo před patnácti lety v České republice. Nehovořil bych dnes ale o triumvirátu, protože ono to tak vlastně není. Bohuslav Sobotka zůstává dál premiérem, to byl i ten můj návrh. Bylo potřeba zajistit tvář do voleb. Tuto zodpovědnost na sebe vzal Lubomír Zaorálek. Řízením strany byl pověřen z logiky věci statutární místopředseda Milan Chovanec. Vidím tam skutečno to, že předseda strany je Chovanec a lídr kandidátky Zaorálek. Slávek Sobotka – při vší úctě k němu – je premiérem, který je zodpovědný za to dokončit mandát této vlády.

Co říkáte na personální obsazení vedoucích rolí? Mám na mysli hlavně předsedu Chovance. Vy jste naznačil, že za rozpoutáním kauz kolem vás může být i on.

Já jsem naznačil, že rozhodně mé „pseudokauzy“ nedělaly těžkou hlavu kolegům ve vedení sociální demokracie, aniž bych kohokoliv jmenoval. Protože mohu mít podezření, ale nemám-li přímé důkazy, tak nemohu jmenovat. Myslím si ale, že i některé záležitosti s odstupem času dávají za pravdu, že zkrátka vedení soc. dem. bylo velmi rádo tomu, že Jiří Zimola na jihu Čech má tyto problémy. Co se týče Luboše Zaorálka tak si nemyslím, že to je špatný tah. Má určitě řadu předností, které dokáže v kampani využít. Myslím, že s jeho osobou ten výsledek snad může být dobrý.

Milan Chovanec také vysílá signály, že chce regiony „srovnat“. Podaří se mu to s jižními Čechami?

Myslím, že může vysílat jakékoliv signály, ale sám dobře ví, že nejsme strana, kde se autoritativně a od jednoho stolu v Praze bude rozhodovat. Tím nechci říct, že jsme konfederací třinácti různých krajských organizací, ale přece jen jsme demokratickou stranou, kde vždy probíhala diskuse. Nám na jihu Čech vadí, že s námi nikdo nediskutuje.

Když jsme se domlouvali na tomto rozhovoru, tak jste ho posouval s tím, že se chcete sejít s novým vedením a znát jeho postoje. Co jste se dozvěděl? Co znamená pro vás?

Musím říct, že se nic nezměnilo. Když jsem slyšel naživo v tiskové konferenci o odstoupení Bohuslava Sobotky z čela sociální demokracie a kandidátky, tak jsem si pomyslel, že to je skutečná šance pro nové vedení ukázat snahu o jednotnou sociální demokracii. I proto jsem si zamkl ústa a nedával jsem rozhovory. Čekal jsem, že se mi v některý z příštích dnů někdo z kolegů ozve. Neříkám, že by to nutně muselo znamenat můj návrat na kandidátní listinu, ale že bude chtít znát postoj jihočeské organizace. Já jsem přece jen její předseda. Do dnešního dne žádný takový rozhovor neproběhl. Naopak jsem si musel spolknout další hořkou pilulku v tom, že se nový lídr do médií k mé osobě vyjadřuje tak, jako kdyby místo jednání předsednictev, kde jsem kauzy vysvětloval, buď spal, a nebo byl někde jinde.

Takže máte pocit, že dochází na vaše slova z podzimu, ale stejně vás nikdo neposlouchá?

Já nemám radost z toho, že dochází na má slova, protože kdyby mělo dojít na všechno, co jsem říkal, tak bych musel mít radost z toho, že sociální demokracie je dnes na 12 procentních bodech. Varoval jsem, že se řítíme volným pádem proti zdi, kdy vedení řídí autobus a všichni vyděšeně zírají, ale nikdo nešlape na brzdový penál. Z toho nemůžu mít radost.

Nabízí se tedy ještě jedna možnost. Po podzimních volbách, které zatím pro sociální demokracii nevypadají na dobrý výsledek, může dojít na zúčtování se současným vedením. Předseda Chovanec už říkal, že by mělo dojít ke sjezdu, kde by se rozhodovalo o dalším vedení. Vy sám teď máte volnější ruce, když už nejste hejtmanem. Budete se ucházet o funkci ve vedení?

Už na podzim jsem říkal, že k tomu, abych mohl pomoci sociální demokracii, nepotřebuji nutně nějakou funkci. Opět se to nestalo, protože nejen že sjezd dopadl podle předem připravených not, nedošlo k žádné zásadní obměně, všichni, kdo měli jiný názor, byli zapuzeni a nemají šanci se podílet na vedení soc. dem. To je škoda. Já bych si přál, ať už výsledek parlamentních voleb bude jakýkoliv, tak aby delegáti, bude-li sjezd, našli odvahu prosadit do vedení zástupce různých názorových proudů. To, že tam probíhá myšlenkový kvas, dodává straně potřebnou dynamiku. Jestli to bude Jiří Zimola, Jeroným Tejc, Michal Hašek, Zdeněk Škromach, nebo nevím, jací další lidé, kteří mohou mít oponentní názor, je lhostejné.

Vy osobně byste šel do boje o místo předsedy nebo místopředsedy? Sám říkáte, že teď s vámi nikdo nediskutuje.

Ano, nebráním se tomu ucházet se o zatím blíže nespecifikovanou pozici ve vedení sociální demokracie, protože nechci být kritikem bez odpovědnosti, rebelem bez příčiny. Nechci být tím, kdo bude jen kverulovat a nebude ochoten také něco dělat. Ano, v některých ohledech se mi skutečně rozvázali ruce, to přiznávám. A možná tu energii rád teď vrhnu ve prospěch sociální demokracie.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek