Česku chybí političky. Pokračování minulého režimu, kdy vládl obraz silných mužů, říká politoložka

Aneta Černá

Boj o hlasy voličů vrcholí. Kandidáti na primátory, starosty i senátory v předvolebních klipech neváhají vylézat z popelnic nebo tančit městem. I mezi bizarními politickými protestsongy ale chybí ty, ve kterých by účinkovaly v hlavní roli ženy. Těch je v české politice stále málo. Data ukazují, že ženy se lépe dokáží prosadit spíše v komunální politice menších měst a obcí. Ve třech největších městech kandiduje do zastupitelstev nejméně žen za ODS a Piráty. Nejvíc kandidátek nabízí voličům sociální demokraté a hnutí ANO.

„Politické prostředí mnoha ženám nevyhovuje. Současný stav je pouze pokračováním minulého režimu, ve kterém převládal obraz silných mužů, kteří by měli rozhodovat, a pro ženy v něm není místo. Podle mě mnoho žen do tohoto prostředí ani nechce, protože je ničím neláká a neinspiruje,“ vysvětluje pro INFO.CZ politoložka Vladimíra Dvořáková. A data její výrok potvrzují.

Primátorky jsou vzácným úkazem. Ženy zastávají spíše místa řadových zastupitelek

Co se týče komunální politiky v největších městech, ženy se do vedení krajských měst dostávají velice zřídka. Od roku 1990 se ve třinácti českých krajských městech vystřídalo celkem 93 primátorů, z toho jen devět žen. Ty tak byly na zmíněném postu zastoupeny v necelých 10 % případů. Ostravu, Olomouc nebo Plzeň například za posledních téměř třicet let vedli pouze muži. V Pardubicích se naopak stihly ve stejném období vlády nad městem ujmout hned dvě ženy.

Porodník, učitelka nebo podnikatel? Tito lidé se utkají o křeslo pražského primátora

sinfin.digital