Praha Sobě chce, aby hospodaření Prahy mohl kontrolovat NKÚ

Hnutí Praha Sobě (PS) poslance a starosty Prahy 7 Jana Čižinského bude chtít změnu zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu (NKÚ) a rozšířit jeho pravomoci o množnost kontroly hospodaření Prahy. Čižinský dnes ČTK řekl, že na podporu změny zákona bude chtít po volbách získat souhlas pražského zastupitelstva. Pokud PS ve volbách neuspěje, navrhne zřejmě změnu ve Sněmovně z pozice poslance. Zákon o NKÚ nyní Parlament řeší a Piráti navrhli, aby úřad mohl kontrolovat všechny kraje.

"Chceme, aby Praha prošla hloubkovou kontrolou. A protože není příliš pravděpodobné, že projde rozšířený návrh zákona o NKÚ (aby mohl kontrolovat všechny kraje), tak chceme navrhnout alespoň to, že NKÚ bude schopen kontrolovat hlavní město," řekl Čižinský.

Na magistrátu podle odhadu PS dochází ročně k nehospodárnému nakládání s penězi v řádu sedmi až deseti procent rozpočtu, tedy pěti až osmi miliardami korun. Rozpočet Prahy se pohybuje okolo 70 miliard korun ročně.

Volební anketa INFO.CZ: Kam a s kým chtějí „budoucí primátoři“ posunout Prahu?

Současná kontrola prostřednictvím auditů podle Čižinského nefunguje. To se prý PS potvrdilo rovněž na radnici Prahy 7. "Když jsme přišli na Prahu 7, tak městská část prošla auditem bez připomínek. Ti ale ve skutečnosti neodvedli žádnou práci, jen zkontrolovali kolonky, ale neptali se po účelnosti," řekl. Na magistrátu to prý funguje obdobně.

K tomu, aby změnu ve sněmovně inicioval, bude chtít získat po volbách souhlas pražského zastupitelstva. Pokud by se PS do zastupitelstva nedostalo, bude hledat podporu ve sněmovně. "Pokládám za důležité, aby město po volbách řeklo, že chce být kontrolováno, pak to má reálnou naději na úspěch. Jsem přesvědčen, že pokud to Praha bude chtít, poslanci jí vyjdou vstříc," řekl Čižinský.

Senátní a komunální volby 2018: Jak a kdy volit senátory a zastupitele

Čižinský vyzval lídry Pirátů a Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL), aby se k iniciativě PS přidali. "Ze strany ODS a ANO čekáme rezistenci, to jsou subjekty, které budou zainteresovány v tom, aby tento způsob nebyl možný," řekl.

Chystaný vládní návrh počítá s tím, že NKÚ by měl nově právo kontrolovat obce nad 10.000 obyvatel a také státní, obecní nebo krajské firmy. Rozšíření pravomocí NKÚ má předcházet příslušná změna ústavy, kterou Sněmovna nemůže prosadit proti vůli Senátu.

Fungování NKÚ je uzákoněno v Ústavě České republiky. Úřad je nezávislý a prověřuje hospodaření státu.

SDÍLET
sinfin.digital