Jan Ruml chce zpět do do Senátu. Na Rokycansku bude kandidovat za Piráty | info.cz

Články odjinud

Jan Ruml chce zpět do do Senátu. Na Rokycansku bude kandidovat za Piráty

Polistopadový ministr vnitra a někdejší senátor Jan Ruml chce po 14 letech zpátky do politiky. Pětašedesátiletý Ruml se stal jako registrovaný příznivec strany kandidátem Pirátů na senátora na Rokycansku. V domažlickém obvodu bude za Piráty kandidovat projektant Viktor Krutina. O obou kandidátech rozhodli členové plzeňského krajského fóra.

Ruml bude kandidovat v obvodu, který zahrnuje okresy Rokycany a Plzeň-sever a západní část Berounska. „Je liberálním politikem, a tak logicky při svém návratu do politiky požádal o podporu nejliberálnější stranu naší politické scény. Reprezentuje hodnoty svobody a volnosti myšlení,“ uvedl poslanec a předseda Pirátů v Plzeňském kraji Lukáš Bartoň.

Bývalý disident Ruml byl po pádu komunismu vlivným členem Občanské demokratické strany (ODS), po kritice afér ODS a pozdějším odchodu ze strany se stal pro Václava Klause jedním z hlavních politických rivalů. Později stál Ruml u zrodu dnes zaniklé Unie svobody, v roce 2010 se stal členem Strany zelených. V letech 1998 až 2004 zasedal za Prahu 6 v Senátu, od roku 2000 byl místopředsedou Senátu pro zahraniční styky.

Ruml podle Bartoně prezentoval své odhodlání bojovat za demokratické principy a občanskou společnost jak na krajské schůzi, tak na internetovém fóru Pirátů. „Po parlamentních a prezidentských volbách se domnívám, že demokratická část společnosti, která se nyní dostala do role menšinové opozice, se musí stmelit a sjednotit,“ uvedl.

Druhý kandidát za Domažlicko a část okresu Klatovy, který jako Ruml získal většinu všech hlasů už v prvním kole volby, pracoval postupně jako projektový manažer, referent stavebního úřadu a teď má projekční kancelář.

„Jako projektant se dostávám do styku s lidmi po celém okrese a pomáhám jim projít procesem schvalování staveb, kde je asi nejlépe vidět přebujelá byrokracie, se kterou chci jako senátor bojovat. Chci, aby senátor plnil funkci okresního ombudsmana,“ uvedl Krutina, který letos splnil podmínku věku nad 40 let. Je dlouholetým členem Pirátů a ve své politické činnosti se zabývá územním plánováním, dopravou a technickým fungováním Domažlic.

„V Pirátské straně o kandidátech nerozhodují stranické sekretariáty, ale všichni členové příslušného krajského fóra, ve kterém leží volební obvod,“ uvedla mluvčí. Krajské fórum volí kandidáty, republikový výbor má v případě nesouhlasu právo veta.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud