Články odjinud

Volby do Senátu se neobešly bez chyb. Dohledový úřad rozdal pokuty za víc než čtvrt milionu

Volby do Senátu se neobešly bez chyb. Dohledový úřad rozdal pokuty za víc než čtvrt milionu

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí dal dvacet pokut v celkové výši 280.500 korun politickým uskupením, jejichž kandidáti se ucházeli o místo senátora. V tiskové zprávě to uvedl předseda úřadu Vojtěch Weis. Strany, hnutí, jejich koalice nebo kandidáti nesplnili povinnost oznámit úřadu adresu internetových stránek s volebním účtem nebo adresu webu s informacemi o financování volební kampaně. Úřad dal také 11 napomenutí. Tresty uložil formou příkazu, proti němuž lze podat odpor. Konkrétní strany úřad nejmenoval.

Povinnost se týkala 39 politických stran a hnutí, 14 koalic a 19 nezávislých kandidátů. "Úřad dospěl k závěru, že povinnost nesplnilo 13 politických stran a hnutí, deset koalic a osm nezávislých kandidátů," uvedl Weis. U dvaceti úřad sáhl k pokutě, u zbylých 11 dal napomenutí.

Člen vedení úřadu Tomáš Hudeček dnes ČTK řekl, že pokutu nedostala žádná strana zastoupená ve Sněmovně. Podle něj měly sněmovní strany splněnou povinnost ohledně účtu i webu, avšak chybovaly ve chvíli, kdy měly kandidáta ve společné koalici ještě s nějakým jiným politickým uskupením. V takové situaci účet nebo web chyběl. Úřad proto v těchto případech zvolil napomenutí.

Ve všech řízeních úřad rozhodl formou příkazu. Proti němu lze do osmi dnů podat odpor. Tím se docílí zrušení a zahájení standardního správního řízení.

Volby do Senátu se uskutečnily počátkem října. Lidé volili senátory ve 27 z 81 volebních obvodů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek

Články odjinud