Česká firma staví v Německu domy pro uprchlíky. Zakázek máme dost, hlásí

ČTK, luš

20. 08. 2017 • 12:50

Vizovického výrobce modulárních systémů KOMA Modular se nedotkl útlum zakázek, které čeští výrobci obytných kontejnerů před dvěma lety hojně získávali v souvislosti s migrační krizí v Evropě. KOMA nadále v Německu staví domy pro uprchlíky, získala však také další zakázky, například ve Francii. ČTK to řekl marketingový ředitel firmy Martin Hart.

„V době zvýšené poptávky na modulární řešení ubytoven pro uprchlíky jsme si vyčlenili pro toto zvýšení asi třetinu kapacit a zvýšení jsme řešili i zavedením třetí směny. Díky tomuto opatření se nás tolik nedotklo náhlé ukončení tohoto boomu v polovině minulého roku. Víceméně jsme zrušili třetí směnu, která ale byla problematická z hlediska řízení výroby, plánování a získávání zaměstnanců,“ uvedl Hart.

Firmě se podle něj daří stejně jako před tímto zvýšením výroby. „Získali jsme zajímavé zakázky do Francie díky spolupráci s francouzským developerem, kde budujeme bytové domy. Francouzský trh je složitý na získávání certifikátů pro výstavbu trvalých modulárních objektů. Nyní sklízíme plody z dlouhodobé přípravy vstupu na tento složitý trh,“ řekl Hart.

KOMA také nadále dodává bytové domy pro uprchlíky do Německa, i když už ne v tak velkém počtu. „Nejsou ovšem budovány na bázi dočasných kontejnerových staveb pro ekonomické migranty, ale jsou budovány pro celé rodiny s dětmi, které uprchly z důvodu válečného konfliktu, a které mají sloužit jako bytové domy i po odeznění uprchlické humanitární krize,“ uvedl Hart.

Firma byla letos také úspěšná v tendru pro Evropský azylový podpůrný úřad (EASO) na dodávky takzvaných hot pointů, modulů, které budou rozmisťovány na pobřeží států Evropské unie. „Tento tendr je vyhlášen na tři roky. Vedle naší firmy byly úspěšné další čtyři firmy z Řecka,“ uvedl ředitel.

Na tuzemský a slovenský trh firma dodává modulární objekty, které řeší nedostatek kapacit ve školství nebo objekty k podnikání, prodejny, kanceláře, sídla firem. „Ale i jako zázemí pro sportovce a objevují se i požadavky na vybudování domovů pro seniory,“ řekl Hart.

KOMA vyrobila také český pavilon pro světovou výstavu Expo 2015 v Miláně. Loni firma utržila asi 870 milionů korun, v předchozím roce to bylo 912 milionů korun. Asi 85 procent produkce firmy jde na export. Ve firmě nyní pracuje 240 lidí, díky novým zakázkám by jich mělo přibýt.

SDÍLET