Home Credit v Číně a ve Vietnamu strmě roste. Asijské trhy skupinu dotáhly k rekordnímu zisku

Skupina Home Credit má za sebou velmi úspěšnou první polovinu letošního roku, kdy vykázala čistý zisk 133 milionů eur, tedy téměř 3,5 miliardy korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku je to zlepšení o 74 milionů eur. Zisk skupiny táhne především oživení byznysu v Rusku, který byl původně zasažen tamní nepříznivou hospodářskou situací, a také boom spotřebitelských úvěrů v Číně, Vietnamu a v Kazachstánu.

„Ruský trh nejenže překonal složité období a zaznamenal vysoké výnosy, ale zároveň se stále více projevuje jako lídr inovací, které nás posouvají mezi fin-tech firmy. Také rychle rostoucí a rychle se měnící asijské trhy nám dělají radost. Jejich význam pro skupinu se každým obdobím zvětšuje a velmi přispívají k tomu, že tvář Home Creditu se mění: právě situace v asijských státech je největším impulsem k tomu, abychom posilovali své postavení na trhu, motivuje nás k inovacím a digitalizaci,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel skupiny Home Credit Jiří Šmejc.

Občas u žadatelů o půjčku zkoumáme i jejich příspěvky na facebooku, říká finanční šéf Zonky Jiří Humhal

Home Credit se může v prvním pololetí chlubit především strmým nárůstem nových úvěrů, konkrétně o 109 procent na 9,7 miliardy eur. Jen v Číně skupina půjčila za šest měsíců letošního roku 6,4 miliardy eur, což představuje meziroční růst o 149 procent. Celé skupině v současnosti splácí 26,7 milionu lidí.

Růst v Číně a Vietnamu se opírá především o silnou poptávku po úvěrech s nulovým navýšením a po nízkoúročených půjčkách. Jen ve Vietnamu Home Credit poskytl spotřebitelům o 71 procent více peněz na půjčky než v prvním půlroce 2016. Stejně povzbudivý vývoj je i na mladších trzích, jakými jsou Indie, Indonésie a Filipíny. Tam dále rozšiřuje distribuční síť a získává každý den desetitisíce nových klientů. Ti získali od Home Creditu jen v prvních šesti měsících letošního roku více peněz na nákup spotřebního zboží na splátky než za celý předcházející rok 2016.

 

SDÍLET
sinfin.digital