K účasti na mýtném tendru se přihlásili také Maďaři a Němci, ministerstvo bude vybírat ze čtyř zájemců

Účast ve výběrovém řízení na správu českého mýtného systému po roce 2019 dnes potvrdily německá T-Systems International, která je součástí německé telekomunikační společnosti Deutsche Telekom, a maďarský výběrčí mýta, společnost National Toll Payment Services. Ta nabídku do tendru podala s partnerskou i-Cell Mobilsoft a tuzemským výrobcem dopravních systémů, společností Eltodo. ČTK to dnes oznámili mediální zástupci obou sdružení.

Seznam všech čtyř účastníků tendru za zhruba 29 miliard korun je tak úplný. Už ve čtvrtek se k účasti na tendru přihlásili dosavadní výběrčí mýta v Česku, firma Kapsch a slovenský výběrčí SkyToll, který do tendru jde spolu se společnosti CzechToll ze skupiny PPF. Ministerstvo dopravy oznámilo ve čtvrtek jen počet zájemců, názvy firem zveřejnit odmítlo.

Ministerstvo soutěž na nového správce systému označuje za technologicky neutrální, požaduje ale, aby zvolená technologie byla kompatibilní se systémy užívanými v EU. V současnosti se v Česku uplatňuje mikrovlnná technologie, využívající k zaznamenání průjezdů kamionů a autobusů mýtné brány.

Tímto způsobem se mýtné v Česku vybírá od roku 2007. Za více než deset let se z mýtného získalo zhruba 83 miliard korun, loni to bylo 9,89 miliardy korun. Náklady na provoz činí zhruba 1,5 miliardy korun ročně.

Jednotný celostátní mikrovlnný systém podobně jako v Česku funguje v pásu zemí od Itálie přes Rakousko, Polsko a Bělorusko. Naopak satelitní systém využívají Německo, Slovensko, Maďarsko a částečně Belgie, která jej kombinuje s mikrovlnou variantou.

SDÍLET
sinfin.digital