Má výrobky v každém evropském autě. Josef Hronovský získal titul EY Podnikatel roku Královéhradeckého kraje

HalfPageAd-1

Info.cz

19. 02. 2020 • 14:46

Společnost EY s podporou hejtmana Královéhradeckého kraje Jiřího Štěpána a ve spolupráci s Královéhradeckým krajem vyhlásila vítěze soutěže EY Podnikatel roku 2019 Královéhradeckého kraje. Stal se jím Josef Hronovský, majitel společnosti Hronovský s.r.o. Firma, která má výrobní závody v Česku a Bulharsku, je předním výrobcem komponent pro automobilový průmysl a zaměřuje se především na podvolantové systémy, páčky a interiérové spínače. Její výrobky lze nalézt v téměř každém evropském automobilu.

 

Mobile-rectangle-3

Nezávislá porota ocenila u Josefa Hronovského cílevědomost, odvahu podnikat v Česku i v zahraničí, otevřenost inovacím a novým technologiím a také aktivity v oblasti společenské odpovědnosti. 

„Je to pro mě velká čest. Chtěl bych poděkovat organizátorům a porotcům za to, že rozhodli, jak rozhodli. Také bych chtěl slíbit, že v tom, co dělá naše společnost a naši zaměstnanci, budeme pokračovat a snažit se dělat čest naší republice,“ uvedl Hronovský.

„Kdo hledá odvahu pustit se do podnikání, by se měl inspirovat příběhem Josefa Hronovského, který je důkazem, jak lze vybudovat miliardový business i bez předchozí znalosti oboru. Odvaha, vytrvalost, píle a otevřenost k inovacím jsou stále klíčovými atributy pro dosažení podnikatelského úspěchu,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a v části regionu střední a jihovýchodní Evropy.

V Královéhradeckém kraji se vítěz regionálního kola vyhlašuje teprve potřetí. „Královéhradecký kraj má slavnou podnikatelskou tradici v mnoha odvětvích, především ve strojírenství, textilnictví a výrobě hudebních nástrojů. K průkopníkům patřil například František Janeček, který založil značku JAWA a později dnešní automobilku v Kvasinách. Hradec Králové je zase spojen se jmény jako Václav František Červený nebo Antonín Petrof. Jsem rád, že takové osobnosti u nás mají své nástupce,“ uvedl Jiří Štěpán, hejtman Královéhradeckého kraje.

Jméno držitele titulu EY Podnikatel roku 2019 České republiky bude spolu s vítězi v dalších kategoriích vyhlášeno 3. března 2020 v Praze. Vítěz z České republiky se zúčastní celosvětového finále soutěže, které se uskuteční v červnu 2020 v Monte Carlu a bude bojovat o titul EY Světový podnikatel roku. INFO.CZ je mediálním partnerem soutěže v Česku.

Profil vítěze: Josef Hronovský

Josef Hronovský v minulosti pracoval ve zbrojařině. Poté, co na začátku devadesátých let přišel útlum, dostal od vedení společnosti za úkol přijít s nápadem, na co firmu přeorientovat. Když svůj projekt přednesl, byl odmítnut s tím, že podobné věci si může dělat sám doma v garáži. Původem ekonom bez jakéhokoliv strojního vzdělání se svého nápadu nechtěl vzdát a rozhodl se ho zrealizovat. Vzal si úvěr na pořízení prvního obráběcího stroje, ve východočeských Bohuslavicích si pronajal stodolu a v roce 1990 začal podnikat. Už během půl roku byl schopný bance celý úvěr splatit. Prvním výrobkem byl mechanismus kování pro německou společnost vyrábějící plastová okna a postupně se Hronovský přeorientoval na komponenty pro automobilový průmysl. V roce 2009 společnost otevřela první závod v Bulharsku a sám Hronovský se tam na čas odstěhoval, aby lépe pochopil místní mentalitu. Po nějaké době závod odprodal jednomu ze svých zákazníků, který ho postupně rozšířil až na tisíc zaměstnanců, a v roce 2019 ho Hronovský odkoupil zpět. Díky tomuto nákupu se stal producentem 60 procent všech podvolantových systémů, páček a interiérových spínačů vyráběných pro evropský automobilový průmysl. Dalších pět výrobních závodů má Hronovský v České republice, a kromě podvolantových pák se zaměřuje na výrobu kabelové konfekce, vysoce přesné CNC obrábění a lisování plastů. Veškeré výrobky je společnost schopna zrealizovat sama, od návrhu až po finální výrobu. Exportuje do celého světa a Hronovského komponenty najdeme v téměř každém evropském automobilu. Společnost dnes zaměstnává téměř dva tisíce lidí a její roční obrat přesahuje 1,4 miliardy korun. Ve vztahu k zaměstnancům dbá Hronovský především na vzájemnou slušnost a úctu a snaží se, aby kolektiv fungoval co nejlépe i po lidské stránce. Ve firmě působí i jeho žena a syn, který je aktuálně výkonným ředitelem. U otce začal pracovat hned po střední škole a postupně prošel různými pozicemi v několika odděleních.

SDÍLET

Billboard-bottom-1