Majitelé začnou sami odstraňovat nelegální billboardy od dálnic. Vadí jim, jak to dělá ŘSD

Prezident Svazu provozovatelů venkovní reklamy Marek Pavlas uvedl, že Ředitelství silnic a dálnic odstranilo jeden z billboardů protizákonně a proto se svaz rozhodl, že se do odstraňování reklamních panelů pustí sám. Ministerstvo dopravy dodává, že tímto krokem konečně dostojí svým závazkům. 

Svaz provozovatelů venkovní reklamy (SPVR) rozhořčilo, jakým způsobem ŘSD reklamní plochy odstraňuje. „Na dálnici přijela spousta zbytečné a drahé techniky a výsledkem bylo, že se zřejmě odstranil panel, který propagoval provozovnu a byl tedy umístěn v souladu ze zákonem. Abychom do budoucna předešli nejasnostem, rozhodli jsme se na svoje náklady začít odstraňovat panely, u kterých jsou pro odstranění splněny všechny zákonné podmínky,“ uvedl Marek Pavlas s tím, že o svých plánech budou Svaz Ministerstvo dopravy informovat příští týden.

Češi si nechali vnutit, že je bezpečnost problém. Politikům vyhovuje chudé školství, říká Kartous

Svaz provozovatelů venkovní reklamy už ale s ministerstvem dopravy komunikuje. „Ministerstvo postupuje podle zákona, takže není moc o čem diskutovat, ale Svaz nás o svých krocích informoval,“ uvedl pro INFO.CZ mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

„Zákon říká, že má reklamní plochy odstranit provozovatel, takže pokud to udělá, tak pouze naplní povinnost zákona, kterou měl naplnit už dříve,“ dodává mluvčí, podle kterého tím navíc stát ušetří náklady, které by posléze musel po provozovatelích vymáhat zpětně.

Ministerstvo dopravy už odstranilo prvních 14 kusů reklamních ploch, které nevyhovují zákonu, celkově by od českých dálnic a silnic I. třídy by jich mělo zmizet na 3 tisíce. „Dalších přibližně 40 billboardů odstranění čeká v nejbližší době“, uvedl mluvčí ministerstva. Týká se to těch provozovatelů, kterým už vypršeli pětidenní výzvy, podle nichž měli reklamní poutače odstranit sami.

Jak už dříve INFO.CZ uvedlo, odstranění reklamních poutačů nařizuje novela zákona z roku 2012, podle ní mohou takové panely stát nejblíže 250 metrů od dálnic a silnic I. tříd. SPVR se chtělo novele vyhnout tím, že na billboardy umístí českou vlajku, podle ministra dopravy Dana Ťoka státní symbol na reklamní ploše na platnosti zákona nic nemění. 

SDÍLET
sinfin.digital