Miliardový obchod. Jihoafričané koupí jediného amerického těžaře platiny

Jihoafrická společnost Sibanye Gold koupí za 2,2 miliardy USD (56,3 miliardy Kč) americkou firmu Stillwater Mining. Ta je jediným těžařem platiny a palladia v USA a největším primárním producentem kovů z tzv. platinové skupiny mimo JAR a Rusko. Sibanye se díky akvizici stane třetím největším producentem palladia a čtvrtým největším platiny na světě.

Sibanye se v roce 2013 oddělila od společnosti Gold Fields. Loni koupila firmu Aquarius Platinum a platinové doly firmy Anglo American v Rustenburgu. Převzetí Stillwater je první dohodou firmy mimo JAR.

Trump sází na uhlí

Dohoda by měla být dokončená ve druhém čtvrtletí příštího roku. Převzetí musí schválit americký výbor pro zahraniční investice, upozornila agentura AP.

Společnost Stillwater má více než 1400 zaměstnanců. Vlastní dva doly, huť a rafinerii. V plánu má také dva nové těžební projekty blízko současných dolů. Vlastní rovněž naleziště mědi v Kanadě a Argentině.

Platinová skupina je název šesti kovových chemických prvků, takzvaných platinových kovů. Jsou to ruthenium, rhodium, palladium, osmium, iridium a platina. Mají podobné fyzikální a chemické vlastnosti a obvykle se také nacházejí společně v nerostných nalezištích.

SDÍLET
sinfin.digital