Podnikatelem roku se stal král 3D tisku Josef Průša. Začínal ve sklepě na Smíchově, dnes patří k hlavním hráčům na světovém trhu

Info.cz

Prestižní titul EY Podnikatel roku 2020 České republiky získal Josef Průša, zakladatel a majitel společnosti Prusa Research, která patří mezi největší výrobce 3D tiskáren a jejich náplní na světě. 

Během středečního slavnostního vyhlášení byly udělené i další tituly. EY Technologickým podnikatelem roku se stali otec a syn Lubomír a Juraj Šabatkovi z vývojářské společnosti IDEA StatiCa, titul EY Začínající podnikatel roku získali bratři Dominik Herka, Jan Herka a Václav Herka ze startupu Wuders a Cenu České televize za podnikatelský přínos kultuře a umění si odnesla dvojice Jan Dobrovský a Petr Pudil ze společnosti bpd partners za podporu projektu Post Bellum. 

Letos se uděloval i titul EY Společensky prospěšný podnikatel roku, který putuje do rukou Tomáše Šebka a Rudolfa Ringelhána, zakladatelů virtuální platformy zdravotní péče uLékaře.cz. V desátém jubilejním hlasování čtenářů MF DNES a iDNES.cz o nejlepší podnikatelský příběh zvítězil Jan Vokurka z nápojářské společnosti KITL.

„Jednatřicetiletý Josef Průša, který na základě rozhodnutí poroty letos v celostátním klání zvítězil, je historicky nejmladším reprezentantem České republiky, který bude naši zemi reprezentovat na světovém finále soutěže,“ uvedla Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice, a dodala: „Josef je velmi cennou inspirací pro všechny nejen pro své vynikající podnikatelské výsledky, ale i pro svůj aktivní přístup a pomoc při řešení pandemie COVID19. I přes své mládí je již dnes vzorem pro ostatní. Jsem přesvědčena, že jeho příběh zaujme i porotu světového finále. Na vítěze z regionu střední a východní Evropy stále čekáme. Držím Josefovi palce, aby tím prvním byl právě on, přestože konkurence v boji o titul EY Světový podnikatel roku je obrovská.“ 

Josef Průša bude reprezentovat Českou republiku na světovém finále soutěže, které se letos z důvodu celosvětové pandemie uskuteční on-line dne 10. června 2021. O titul EY Světový podnikatel roku se utká s národními vítězi z přibližně padesáti zemí světa. Od roku 2001, kdy se světový vítěz vyhlašuje, ještě nikdy nezvítězil podnikatel ze střední a východní Evropy, vítězové posledních pěti ročníků jsou z Indie (2020), USA (2019), Brazílie (2018), Kanady (2017) a Austrálie (2016). 

sinfin.digital