Před týdnem se tu střílelo, teď zaměstnancům svítá naděje. Areál lounské vagonky si pronajme DAKO-CZ

HalfPageAd-1

lep

08. 07. 2019 • 20:51

Přes čtyři stovky zaměstnanců lounské vagonky polečnosti Heavy Machinery Services (HMS), která se už čtyři roky potácí v obřích dluzích, jež vygradovaly dokonce střelbou v areálu v první prázdninový den, si mohou oddechnout. Část zadlužené vagonky s nejasným vlastnictvím si od insolvenční správkyně Petry Hýskové pronajala firma DAKO-CZ. V areálu lounského podniku chce zachovat výrobu. 

Mobile-rectangle-3

Podle tiskového mluvčího DAKO-CZ Andreje Čírtka firma počítá s tím, že chce vagonce vrátit staré zlaté časy. „Chceme návrat do období, kdy lounská vagonka standardně podnikala a plnila své závazky vůči finančním partnerům, úřadům, dodavatelům, zákazníkům i zaměstnancům. Cílem je prosperita podniku a maximální možné uspokojení pohledávek věřitelů,“ řekl Čírtek s tím, že obdivuje, jak je možné, že si podnik zachoval i přes všechny problémy a napůl kriminální minulost kvalitní tým zaměstnanců, kteří vagonku drželi na nohou. „Právě na nich chceme stavět,“ dodal.

Firma DAKO-CZ spadá do skupiny CSG a je prakticky jediným výrobcem brzdových systémů pro vlaky u nás. Navíc má za sebou více než dvousetletou tradici a za zády silnou partnerskou skupinu v podobě Czechoslovak Group spolu s druhým silným akcionářem Tatravagónka Poprad. 

Rozhodnutí DAKO-CZ vítá i starosta města Louny Pavel Janda. Přeci jen – vagonka patří k největším zaměstnavatelům v regionu. „V žádném případě mi není lhostejné, co se tady bude dít. Rozhodl jsem se proto vstoupit do dění tak, jak jen politik může. Sešel jsem se s novými nájemci a pevně věřím, že vše dobře dopadne a žádný ze stávajících zaměstnanců o práci nepřijde,“ uvedl starosta.

Insolvenční správkyně upřednostnila firmu DAKO-CZ před dosavadním nájemcem Legios Loco. Firma podle ní nespolupracuje, na konci června proto dostala výpověď. „Bylo neudržitelné, aby na podnik nadále uplatňovala vliv entita, která problémy podniku způsobila a po celou dobu insolvenčního řízení jedná proti zájmům věřitelů,“ uvedl Hýsková.

Ředitel Legiosu Petr Vlček dnes pro ČTK postup správkyně zkritizoval. Podle něj svým konáním paralyzuje chod firmy. Právníci Legiosu zažádali u soudů o předběžná opatření.

Smutná část příběhu lounské vagonky, která spadala pod společnost Heavy Machinery Services, se začala odvíjet již v roce 2010, kdy na veřejnost pronikly zprávy o tom, že se začaly často měnit názvy společnosti, skuteční vlastníci nekomunikují a jsou prakticky nedohledatelní a firma dluží statisíce. Pro věřitele je převzetí pod křídla DAKO-CZ také dobrou zprávou, protože žádný ze tří insolvenčních správců, kteří se ve firmě vystřídali, dosud nedohledal firemní účetnictví ani v elektronické, ani v papírové podobě.

Počátek vagonky v Lounech se datuje do roku 1862. Od roku 2014 je v úpadku s neprůhlednými majiteli ve skupině, která ji vlastnila – Heavy Machinery Services. Nyní dluží věřitelům, jako jsou banky, finanční úřady, dodavatelé, ale i zaměstnanci celkem 3,3 miliardy korun. Krajský soud v Českých Budějovicích před několika dny zamítl reorganizaci firmy HMS a na její majetek vyhlásil konkurz. Za dva týdny (21. srpna) by se měla konat schůze věřitelů. 

Situace ve vagonce vygradovala 1. července, kdy do areálu firmy v noci vstoupilo přes třicet vyzbrojených mužů a situaci musela řešit policie i za pomocí výstřelů do vzduchu.

SDÍLET

Billboard-bottom-1