První jaderný reaktor nové generace bude mít Čína. Zařízení od Američanů má být v provozu od listopadu

ČTK

ekb

První jaderný reaktor třetí generace AP1000 na světě bude mít Čína. Zařízení americké společnosti Westinghouse v elektrárně San-men v jihovýchodní provincii Če-ťiang má komerční provoz zahájit do listopadu. Podle listu Science Daily to uvedl předseda představenstva China National Nuclear Power Corp (CNNP) Čchen Chua.

Do kritického stavu, kdy je štěpná řetězová reakce v rovnováze, tedy štěpením vzniká právě tolik neutronů, kolik jich v reaktoru zaniká, má reaktor dospět už na konci června.

Čína se v roce 2007 dohodla s firmou Westinghouse na výstavbě čtyř bloků AP1000 jaderných reaktorů třetí generace, dvou v elektrárně San-men a dvou ve městě Chaj-jang v provincii Šan-tung. První měly být původně hotovy do roku 2014, ale projekt byl kvůli bezpečnostním a projektovým záležitostem odložen. Povolení k navážení paliva získala elektrárna San-men od čínského Státního úřadu pro jadernou bezpečnost letos v dubnu.

Firma Westinghouse do projektu v Číně vkládala velké naděje, po neštěstí v japonské elektrárně Fukušima v roce 2011 však Peking pozastavil schvalovací proces i stavbu jaderných reaktorů. Nyní se očekává, že se zaměří především na vlastní reaktor třetí generace Chua-lung II.

Reaktory třetí generace vycházejí z modelů druhé generace, ale mají mnohem lepší užitkové a bezpečnostní vlastnosti. Patří k nim také EPR firmy Areva, který je nyní ve výstavbě ve Francii, Číně, Finsku a Británii. Chua-lung konkuruje ruskému VVER společnosti Rosatom. Ta minulý týden v Číně uzavřela dohodu o výstavbu čtyř bloků.

sinfin.digital