Řešíte práci? Firmy budou nabírat, vyhazovat se jich chystá méně

ČTK

13. 12. 2016 • 13:47

Zvyšovat počet zaměstnanců plánuje šest procent oslovených firem, naopak propouštět jich bude nepatrně méně. Vyplývá to z pravidelného průzkumu společnosti Manpower mezi 750 zaměstnavateli v soukromém i veřejném sektoru.

Celkem 85 procent oslovených firem nepředpokládá změny v počtu zaměstnanců a čtyři procenta neví.

„Během posledního roku se trh práce změnil, a to ve prospěch uchazečů o zaměstnání. Nezaměstnanost je v ČR nejnižší v Evropě, poptávka po zaměstnancích výrazně převyšuje nabídku a ve velkých městech a průmyslových oblastech je kritický nedostatek vhodných zaměstnanců,“ uvedla generální ředitelka ManpowerGroup ČR Jaroslava Rezlerová.

ManpowerGroup index trhu práce podle ní ukazuje, že na začátku roku budou nabírat především velké průmyslové a logistické podniky. Mezi nejhůře obsaditelné pozice už nepatří pouze specializované technické profese, ale firmy nemohou najít dostatek výrobních dělníků a skladníků, dodala.

Zaměstnavatelé v pěti z deseti odvětví předpovídají pro nadcházející čtvrtletí zvyšování počtu pracovních sil. Nejoptimističtější jsou v odvětví výroby a rozvodu elektřiny, plynu a vody. Dále to bude v dopravě, skladování a v komunikaci a zpracovatelském průmyslu.

SDÍLET