Řešíte práci? Firmy budou nabírat, vyhazovat se jich chystá méně

Zvyšovat počet zaměstnanců plánuje šest procent oslovených firem, naopak propouštět jich bude nepatrně méně. Vyplývá to z pravidelného průzkumu společnosti Manpower mezi 750 zaměstnavateli v soukromém i veřejném sektoru.

Celkem 85 procent oslovených firem nepředpokládá změny v počtu zaměstnanců a čtyři procenta neví.

„Během posledního roku se trh práce změnil, a to ve prospěch uchazečů o zaměstnání. Nezaměstnanost je v ČR nejnižší v Evropě, poptávka po zaměstnancích výrazně převyšuje nabídku a ve velkých městech a průmyslových oblastech je kritický nedostatek vhodných zaměstnanců,“ uvedla generální ředitelka ManpowerGroup ČR Jaroslava Rezlerová.

Česko má nejnižší nezaměstnanost za osm let. Volných míst je nejvíce od roku 2007

ManpowerGroup index trhu práce podle ní ukazuje, že na začátku roku budou nabírat především velké průmyslové a logistické podniky. Mezi nejhůře obsaditelné pozice už nepatří pouze specializované technické profese, ale firmy nemohou najít dostatek výrobních dělníků a skladníků, dodala.

Příběh Těchařovic. Jak se žije ve vesnici, kde je třetina lidí bez práce?

Zaměstnavatelé v pěti z deseti odvětví předpovídají pro nadcházející čtvrtletí zvyšování počtu pracovních sil. Nejoptimističtější jsou v odvětví výroby a rozvodu elektřiny, plynu a vody. Dále to bude v dopravě, skladování a v komunikaci a zpracovatelském průmyslu.

SDÍLET
sinfin.digital