S Liglassem jsme udělali chybu, přiznává kyrgyzský premiér. Potvrdil, že smlouva končí

V jednání se společností Liglass jsme chybovali, přiznal dnes kyrgyzský premiér Sapar Isakov. Kyrgyzský státní výbor pro energetiku dnes zároveň potvrdil, že kontrakt s Liglass Trading bude jednostranně ukončen. Orgán také popsal, jak budou vypadat konkrétní kroky. Vláda by měla nejprve vydat vyhlášku o ukončení dohody. Následně bude určeno, který orgán informuje českou stranu. Pravděpodobně se bude jednat o státní výbor pro energetiku. Informoval o tom dnes kyrgyzský zpravodajský portál 24.kg.

Média středoasijské země uvádí, že kyrgyzská strana nemusí čekat na odpověď od Liglass Trading. Kontrakt je zrušen jednostranně. Dodávají, že Kyrgyzstán nemá české firmě vrace finanční jistinu ve výši 1,2 milionu dolarů. Právě kolem této částky se přitom točí aktuální vyjádření české firmy, za níž u kyrgyzské strany lobboval prezident Miloš Zeman i kancléř Vratislav Mynář. 

„Dlouho jsme čekali, jestli společnost splní své závazky. Ujistili jsme se, že je nesplnila, a proto dnes dokončujeme proces odstoupení od smlouvy," řekl Isakov. „Ano, v případě jednání s Liglass Trading naše vláda pochybila. Budeme se ale snažit, abychom podobné projekty v budoucnu dokončili," citoval Isakova portál 24.kg. 

Nejasnosti kolem Liglassu. Na těchto 5 otázek stále chybí odpověď

Podle šéfa společnosti Michaela Smelíka kyrgyzská strana neoprávněně drží finanční záruku, kterou měla firmě údajně vrátit nejpozději 11. srpna. Z tohoto důvodu prý Liglass Trading nepřevedl částku 37 milionů dolarů (více jak 800 milionů korun) na vyplacení ruského investora RusHydro. Konečný termín na splnění této základní podmínky kontraktu vypršel v těchto dnech. Kyrgyzská strana ho přitom zřejmě několika prodloužila. Nejprve se jednalo už o srpnu, později se termín posunul až do poloviny září. Liglass Trading požádal o další posunutí termínu z důvodu zásahu vyšší moci. Kyrgyzská vláda na to ale nepřistoupila a premiér Sapar Isakov ohlásil ukončení dohody.

Kauze vyvolala v uplynulých měsících rozruch na české i kyrgyzské straně. Ani vypovězení smlouvy ale není podle prezidenta Miloše Zemana ničím nestandardním. „Jestliže se tento obchod nepodařil, tak to beru jako standardní záležitost, protože vždycky v určitém procentu případů se vám určitý obchod nepodaří,“ uvedl včera Zeman, který za firmu u svého kyrgyzského protějšku sám za nejasných okolností lobboval. 

SDÍLET
sinfin.digital