SAPELI: Koronavirus omezil plánovaný růst obratu, zisk firma očekává na úrovni roku 2019

Největší domácí výrobce dveří na míru – jihlavská rodinná firma SAPELI za uplynulý rok očekává zisk na úrovni roku 2019. Definitivní čísla ještě nejsou uzavřena, čistý obrat by ale měl dosáhnout 980 milionů korun a zisk by se měl udržet řádově na 45 milionech korun, jako v předchozím roce. Firma tak ani přes dopady koronavirové krize neočekává zásadní meziroční pokles v hospodaření. Nepodařilo se jí však dosáhnout původně plánovaného růstu.

„Po několikaletém meziročním růstu v první polovině roku jsme očekávali navýšení obratu a zisku v rozmezí pěti až deseti procent. I přes příchod pandemie a jarní uzavření prodejen nasvědčovaly výsledky prodejů za prvních osm měsíců loňského roku, že bychom plán mohli být schopni splnit. Bohužel se ale ukázalo to, co jsme realisticky předpokládali. Druhá vlna a uzavření prodejen v posledním čtvrtletí způsobila snížení zakázek v oblasti maloobchodu, a to se projevilo i na našich výsledcích,“ vysvětlil předseda představenstva SAPELI Dušan Vrtal. Podle něho měl vliv také fakt, že se u velkých developerských projektů, které jsou pro SAPELI významným odběratelem, projevil akutní nedostatek zahraničních dělníků na stavbách v důsledku omezení přeshraničních cest kvůli koronaviru. Posunula se tak realizace některých velkých zakázek.

I v příštím roce se bude projevovat nejistota způsobená nepředvídatelností dopadů koronavirových opatření. „Jednoznačně registrujeme nejistotu investorů, a to ať již těch velkých developerů, nebo běžných zákazníků, kteří přehodnocují své záměry nové výstavby nebo rekonstrukce. Vidět je to například u hotelů. Mnohé modernizovaly, přestavovaly, investovaly. Nyní ale bude muset celé toto odvětví své záměry přehodnotit,“ dodal předseda představenstva SAPELI. Ani zde ale neočekává úplné zastavení investic. Výhodu podle něho mají velké řetězce, které jsou kapitálově silné a mohou například riziko rozložit do různých regionů.

sinfin.digital