Světlíkova Machinery Group neposlala výplaty, odbory vyhlásily stávkovou pohotovost

ČTK

luš

Odbory ve společnosti Vítkovice Heavy Machinery (VHM) ze strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group vyhlásily v pondělí až do odvolání stávkovou pohotovost. Důvodem je porušení kolektivní smlouvy, hlavně nedodržení výplatního termínu. ČTK to řekl předseda Základní organizace OS KOVO Vítkovice Těžká technika Martin Sýkora. Mluvčí Vítkovic Eva Kijonková řekla ČTK, že firma odborářům posunutí výplat oznámila a část mezd plošně vyplatila.

Na situaci v podniku upozornil server iDnes. Dalšími důvody pro vyhlášení stávkové pohotovosti byly nevyplacení příspěvků na kulturu a dětské rekreace nebo nevyjasněná situace ve financování výroby.

„Odbory byly dlouho trpělivé, aby svými kroky nepoškodily pověst podniku, bohužel se situace nemění a krize se čím dál více prohlubuje. Vzniká frustrace zaměstnanců z budoucnosti. Opožďováním výplat jsou ekonomicky ohroženi všichni zaměstnanci, jelikož dlouhodobý mzdový průměr ve společnosti není na takové výši, aby si mohla převážná část zaměstnanců vytvořit rezervy pro horší časy. Posunutím výplat nejsou schopni splácet své závazky a ocitají se v platební pasti,“ napsali odboráři v prohlášení, které má ČTK k dispozici.

Stávková pohotovost platí do odvolání a podle Sýkory potrvá minimálně do dalšího výplatního termínu. „Teď už to jde později a musíme počkat, až bude další výplata, jestli už bude v termínu,“ řekl odborový předák. Výplatní termín v podniku je vždy 15. den měsíce.

sinfin.digital