Všichni „prodejci hrnců“ se teď vrhli na investice. Dejte si pozor na tyto tři typy podvodů, varuje Jana Brodani

Lidé by se měli rozmyslet, než svěří své úspory nelicencovaným obchodníkům. Varuje před tím Jana Brodani, ředitelka Asociace pro kapitálový trh (AKAT). „Množství podvodníků, které se v oblasti investic v poslední době vyrojilo právě kvůli tomu, že investování je teď tak populární, je extrémní. Všichni prodejci hrnců se nahrnuli do prodejů kvazi-investic,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ Brodani. 

Co ukazuje váš poslední průzkum k investiční gramotnosti Čechů?

V poslední době se hodně ptáme lidí na to, proč investují, nebo naopak proč neinvestují – a obecně nám vychází spíše pozitivní trendy. Co se týče motivace, přibližně polovina lidí investuje proto, aby se zajistila na stáří. To je skvělé, ukazuje to, že už se masově nespoléháme na stát, že se o nás v důchodu kompletně postará. Lidé už vnímají, že státní penze pro ně nebude žádná hitparáda, pomohl tomu i online kalkulátor, ve kterém si můžete spočítat výši budoucího důchodu. To řadě lidí otevřelo oči.

Vychází nám i to, že o investice se ve stále větší míře zajímají i mladí lidé. Že je to pro ně trendy téma. Investování v jejich podání ale zatím není o strukturovanější práci s portfoliem, spíš jsou to impulzivní nákupy pro ně zajímavých aktiv – můžou to být tenisky, může to být bitcoin. To je ale v pořádku, podstatné je, že si ten svět osahají a postupně se mohou propracovávat k sofistikovanějším věcem. Důležité ale je, aby se k tomu dlouhodobému investování nakonec propracovali.

Je na tom dnešní mladá generace, „Zetkaři“, s investicemi jinak, než předchozí generace mileniálů?

Určitě. Před deseti, patnácti lety neměli dvacetiletí lidé zainvestováno vůbec nic. Investor byl tehdy většinou muž, 45 let plus. Dnes se věk snižuje, až ke dvaceti letům. Vliv na to určitě má i celková změna ve společnosti, o investicích se víc mluví, je to všude v médiích, na sociálních sítích, kdo chce, informace „jak“ si bez problémů najde.

Ty nejjednodušší principy investic jsou navíc poměrně triviální. To hlavní pro začátečníky je, aby investování bylo pravidelné a diverzifikované. Má to i praktické důvody – snad všichni podvodníci se své oběti snaží utáhnout na to, aby k nim vložili jednu velkou investici. Dodržováním těchto dvou zásad tak dokážete eliminovat řadu rizik – včetně velké míry podvodů.

Když si to postupně osvojí i současní „zetkaři“, bude to skvělé. Postupně se budou posouvat od čirých spekulací na růst bitcoinu k dlouhodobější správě peněz, začnou si budovat portfolio a zažijí si velké růsty i velké pády. Nezapomeňte, že tito lidé si oproti starší generaci na trzích neprožili žádné finanční krize – ani dot-com, ani krizi z roku 2008.

Až pak naskočili do bitcoinu.

Například. Obecně to hodně lidí vnímalo jako příležitost, jak vydělat hodně peněz hodně rychle. Ale i když se na tom spálili, tak to nevadí, i pády si investor musí odžít. A dobrý investor se z nich poučí.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co by Jana Brodani poradila lidem, kteří chtějí s investováním začít?
  • Jaké typy podvodů na investory číhají v neregulovaném sektoru?
  • Co s tím dělá legislativa?
sinfin.digital