Zdraží pohonné hmoty? Těžbu ropy omezily i země mimo kartel OPEC

Příznivé ceny u čerpacích stanic by brzy mohly být minulostí. Těžařské státy stojící mimo Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) slíbily snížit svou produkci. Klesne celkem o 562.000 barelů denně. Zástupci 12 těchto zemí se na tom dohodli na dnešním setkání s ministry organizace ve Vídni. Analytici ale upozorňují, že není jasné, zda se dohoda bude skutečně dodržovat. 

Generální tajemník OPEC Mohammed Barkindo už dopoledne před zahájením jednání řekl, že dohoda mezi OPEC a ostatními těžařskými zeměmi na omezení produkce a podpoře cen bude historická a bude prvním takovým ujednáním od roku 2001. "Je to naprosto historická schůzka... Podpoří to světovou ekonomiku a některým zemím OECD to pomůže k dosažení jejich inflačních cílů," řekl Barkindo.

Šéf kartelu tak odkazoval na to, že omezení těžby výrazně zvýší ceny ropy, což v řadě vyspělých zemí zvedne inflaci. Ta je už řadu let hluboko pod cíli centrálních bank.

Kartel OPEC se minulý týden dohodl na vlastním snížení těžby ropy o 1,2 milionu barelů na 32,5 milionu barelů denně, aby omezil nadbytečné dodávky na trh a podpořil cenu suroviny. OPEC zároveň pracoval na tom, aby se přední nečlenské těžařské země k jeho kroku připojily a snížily produkci o dalších zhruba 600.000 barelů denně. Rusko již minulý týden uvedlo, že těžbu sníží o zhruba 300.000 barelů denně.

Celkově by tak dodávky ropy na světový trh měly klesnout o téměř 1,8 milionu barelů denně. Od konce roku 2014 překračuje těžba spotřebu podle odhadů analytiků o jeden až dva miliony barelů denně.

Vedle Ruska přislíbily omezení těžby Ázerbájdžán, Bahrajn, Bolívie, Brunej, Rovníková Guinea, Kazachstán, Malajsie, Mexiko, Omán, Súdán a Jižní Súdán. Mexiko přispěje k omezení těžby 100.000 barely, Kazachstán přidá 50.000 barelů.

Deník The Wall Street Journal ale připomíná, že země OPEC mají tradičně s dodržování takových dohod problém. Rozhodnutí totiž není právně závazné. Ceny ropy tak nejdříve v reakci na dohodu OPEC o omezení těžby vzrostly o více než 15 procent a zaznamenaly nejprudší týdenní nárůst od roku 2009. Tento týden ale ceny z maxim o několik procent sestoupily, protože na trhu se rozmohla skepse vůči naplňování dohody.

Jasné není ani to, zda by jednotlivé země neomezily těžbu tak jako tak kvůli přirozenému zmenšování zásob. Ceny podle analytiků neporostou, pokud závazky snížit těžbu pocházejí hlavně ze zemí, kde se její pokles očekával i bez dohody. 

SDÍLET
sinfin.digital