Zlato je na letošním maximu. Pomohly mu obavy z hurikánů

Cena zlata se dnes vyšplhala na nové roční maximum. Investoři nákupem zlata reagují na pokles očekávání, že americká centrální banka (Fed) ještě v letošním roce přikročí k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Poptávku po zlatě podporují rovněž obavy z negativních hospodářských dopadů hurikánů Irma a Harvey.

Cena zlata během dnešního obchodování vystoupila až na 1357,54 dolaru (zhruba 29.400 Kč) za troyskou unci (31,1 gramu). Dostala se tak na nejvyšší úroveň od loňského srpna. Podle analytiků ze společnosti ScotiaMocatta by se mohla vyšplhat až na loňské maximum 1375 USD, napsala agentura Reuters.

Šéf sudetských Němců účtuje s Klausem. Vracíte se k nacionalistickým omylům, vzkázal mu za podporu AfD

Americký dolar se dnes vůči koši předních měn propadl na nejslabší úroveň od začátku roku 2015. K jeho poklesu přispělo očekávání, že Fed nebude spěchat s dalším zvyšováním úroků. Slabší dolar snižuje cenu zlata z pohledu držitelů ostatních měn, což podporuje poptávku po tomto kovu. Nízké úrokové sazby navíc posilují atraktivitu zlata ve srovnání s investicemi s úrokovým výnosem, jako jsou například dluhopisy.

K poptávce po zlatě v poslední době přispívá rovněž napětí kolem Severní Koreje a jejího raketového a jaderného programu. Zlato je považováno za bezpečnou investici v období v nejistoty.

SDÍLET
sinfin.digital