3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

18. 01. 2018 • 08:19

Hnutí ANO Andreje Babiše dnes bude jednat se stranou Tomia Okamury Svoboda a přímá demokracie. Lídři obou uskupení budou diskutovat o tom, zda se jim podaří nalézt společné body zájmu mezi volebním programem SPD a programovým prohlášením vlády Andreje Babiše. Poslanci se mezitím budou zabývat elektronickými recepty, následně novou vládu premiérově podrobí svým interpelacím. Co dalšího se dnes v Česku děje?

Babišovo ANO dnes bude jednat s Okamurou

Představitelé hnutí ANO a Svoboda a přímá demokracie chystají na dnešní večer schůzku. Podle šéfa SPD Tomia Okamury přijdou vyjednavači jeho strany na jednání s podrobným rozborem svého programu a programového prohlášení vlády Andreje Babiše, jejich souladu a možných kompromisů, na které by byli případně ochotní přistoupit. Okamurova SPD patří mezi strany, které apriori neodmítají spolupráci s ANO. Okamura v úterý vyjádřil připravenost jednat s ANO o programu, resortech i koalici. Kabinet pak navzdory negativním stanoviskům vládních legislativců vyšel SPD vstříc a neodmítl dvě její novely.

Poslanci by se měli zabývat elektronickými recepty

Poslanecká sněmovna by se dnes měla zabývat elektronickými recepty, odpoledne pak poslance čekají pravidelné ústní interpelace na členy vlády. Nově by měli dotazům poslanců čelit premiér Andrej Babiš a ministři jeho kabinetu. Úprava elektronických receptů by se měla dostat do vládní technické novely lékového zákona. Nový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch chce, aby lékaři nebyli letos pokutováni za to, že místo povinného elektronického receptu vydají papírový předpis. Sněmovní zdravotnický výbor jeho pozměňovací návrh podpořil, novelu by tak měla dolní komora poslat do závěrečného schvalování.

V Brně projednají hejtmani dotace i platy zdravotníků a řidičů

Hejtmani dnes na setkání v Brně projednají financování platů a mezd ve zdravotnictví i v oblasti dopravy. Tématem jednání ale budou i peníze na rekonstrukce silnic nižších tříd a státní a evropské dotace. Rovněž se setkají i se zástupci Svazu měst a obcí ČR. Kraje dlouhodobě řeší podporu od státu na rekonstrukce silnic nižších tříd, které mají ve správě, a v poslední době i platy řidičů linkových autobusů. Vláda jim od minulého roku zvedla minimální mzdu. Peníze na to mají zajistit právě kraje, které pak dostanou od vlády více peněz na rekonstrukce silnic nižších tříd.