3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

ČTK, vkr

17. 08. 2017 • 09:51

Senát bude rozhodovat o dávkách pro postižené. Podle novely zákona by měl jejich příspěvek na mobilitu vzrůst o 38 procent na 550 korun, upraví se i další zvýhodnění. Plzeňští fotbalisté budou mít poslední šanci, jak si vybojovat účast ve skupině evropských pohárů. Jejich zápas s Larnakou začíná ve 20.15. Co dalšího se dnes v Česku děje?

Senát rozhodne o dávkách pro postižené

Senát bude rozhodovat o novele o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením. Do jeho agendy se dnes vejde i zákon upravující senátní vztahy se sněmovnou a zvýšení odměn pro vojáky v aktivních zálohách. Novela o dávkách má zmírnit podmínky pro poskytování dávek na takzvané zvláštní pomůcky pro handicapované. Například příspěvek na mobilitu vzroste se současných 400 na 550 korun měsíčně, příspěvek na pořízení automobilu by stát mohl nově poskytovat už po sedmi letech místo nynějších deseti let.

Plzeňští fotbalisté začnou doma 4. předkolo EL

Fotbalisté Plzně mají před sebou druhou a poslední šanci, jak si na podzim vybojovat účast ve skupině evropských pohárů. Po vyřazení od FCSB ve třetím předkole Ligy mistrů dnes svěřenci Pavla Vrby přivítají v úvodním zápase play off Evropské ligy (EL) Larnaku. Západočeši chtějí nakročit ke třetí účasti v základní fázi EL za sebou. Viktorii se sice uzdravili David Limberský, Václav Pilař, Matúš Kozáčik a Roman Hubík, ale chybět bude útočník Michael Krmenčík. Ten byl v závěru domácí odvety s FCSB vyloučen za úder soupeře loktem a dostal trest na tři pohárová utkání.

Do kin vstoupí Svěrákův film Po strništi bos

Do kin dnes vstoupí nový film Jana Svěráka, který dějově volně předchází jeho Obecné škole z roku 1991. Snímek Po strništi bos je zasazen do období druhé světové války a scénář k němu napsal stejně jako u Obecné školy režisérův otec Zdeněk Svěrák. Diváci mohli film v předpremiéře vidět v srpnu na filmovém a hudebním festivalu ve Slavonicích na Jindřichohradecku, kde Svěrák z velké části natáčel. Námětem film zapadá do série, v níž režisér se svým otcem vypráví o různých fázích života mužského protagonisty na pozadí dějinných událostí 20. století. „Obecná škola byla o dětství mého tatínka, Kolja o dospělosti a Vratné lahve o jeho stáří," uvedl už dříve Jan Svěrák.

SDÍLET