3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

ČTK, vkr

14. 08. 2017 • 10:08

Politické hnutí Starostové a nezávislí (STAN) v pondělí představí své celostátní kandidátky pro parlamentní volby. Už nyní je ale jasné, že jejich hlavním lídrem bude poslanec Jan Farský, který povede STAN do voleb v Praze. V pražských Strašnicích bude dnes se všemi vojenskými poctami a za přítomnosti ministra obrany Martina Stropnického pohřben poslední český výsadkář vyslaný z Velké Británie do okupovaného Československa Jaroslav Klemeš. Co dalšího se dnes v Česku děje?

STAN představí lídry krajských kandidátek

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) představí 14 lídrů krajských kandidátek pro říjnové volby do Sněmovny. Starostové samostatné kandidátky sestavují poté, co se v červenci KDU-ČSL rozhodla ustoupit od původně plánované vzájemné volební koalice. Hnutí už dříve oznámilo, že jeho celostátním lídrem ve volbách bude poslanec Jan Farský. V některých krajích již Starostové lídry kandidátek zveřejnili. Farský povede STAN do voleb v Praze, předseda hnutí Petr Gazdík ve Zlínském kraji a první místopředseda Vít Rakušan ve Středočeském kraji. V Libereckém kraji povede kandidátku náměstek tamního hejtmana Marek Pieter, v Karlovarském kraji primátor Karlových varů Petr Kulhánek z Karlovarské občanské alternativy (KOA), která STAN podporuje.

Ve Strašnicích bude pohřben válečný hrdina Klemeš

V pražských Strašnicích dnes bude pohřben válečný hrdina a veterán Jaroslav Klemeš. Poslední rozloučení začne ve Velké obřadní síni strašnického krematoria v 15:00 a uskuteční se s vojenskými poctami. Poslední žijící československý výsadkář vyslaný za druhé světové války do okupovaného Československa z Británie zemřel minulý týden v pondělí ve věku 95 let. Klemeš byl držitel řady vyznamenání včetně nejvyššího státního ocenění Řádu bílého lva. Poslední rozloučení se bude konat se všemi vojenskými poctami. Nad krematoriem přeletí armádní vrtulníky, vojenská hudba zahraje státní hymnu a bude vystřelena čestná salva. Pohřbu se zúčastní například ministr obrany Martin Stropnický nebo náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

NKÚ zveřejní výsledky kontroly škol

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) dnes zveřejní výsledky kontroly, jejímž cílem bylo prověřit program zaměřený na rozvoj a obnovu materiálně technické základny veřejných vysokých škol. Kontrolovanými osobami bylo ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a řada vysokých škol: České vysoké učení technické, Univerzita Karlova, Vysoké učení technické, Univerzita Hradec Králové a Univerzita Palackého v Olomouci.

SDÍLET